zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

PiS, PO, N, PSL-UED za odrzuceniem projektu ws. likwidacji obowiązku szczepień

22:10, 08.11.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

Kluby PiS, PO, Nowoczesna i PSL-UED opowiedziały się w czwartek za odrzuceniem obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych.


Podziel się:   Więcej

Sejmowa większość nie zgodziła się kilka tygodni temu na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Skierowano go do komisji zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości wyjaśniali, że klub głosował za skierowaniem projektu do komisji, bo PiS obiecało, że nie będzie odrzucało w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich. Podnosili także, że procedowanie może być okazją do edukowania na temat zasadności szczepień. Stanowisko rządu do projektu jest negatywne.

W czwartek za odrzuceniem projektu, po wysłuchaniu głosów ekspertów, opowiedziały się sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. Za odrzuceniem było 55 posłów połączonych komisji, przeciw były dwie osoby, nikt nie wstrzymał się od głosu.


Sejmowe komisje za odrzuceniem obywatelskiego projektu ws. szczepienia
„Narasta fala błędnych informacji”

Sprawozdawca komisji Tomasz Latos (PiS) wskazał w czwartek podczas wieczornej debaty w Sejmie, że wystąpienia fachowców były zasadne bo „w ostatnich kilku latach narasta fala błędnych informacji, czy wręcz dezinformacji, jeżeli chodzi o kwestie związane ze szczepieniami”. Widoczny jest wzrost osób, które odmawiają szczepienia dzieci. – Zjawisko, które obserwujemy, jest na szczęście jeszcze marginalne, ale jest groźne i poważne – zaznaczył. Wskazał, że eksperci na komisji w sposób rzeczowy i precyzyjny poinformowali posłów i opinię publiczną dlaczego szczepienia są tak ważne.

– Wydaje się, że rzadko w tej izbie są sprawy, które łączą wszystkie kluby. Wydaje się, że taką sprawą niewątpliwie jest ten projekt, który, jak mniemam, na podstawie głosowania w komisji zostanie odrzucony – stwierdził.

Poseł Latos, zabierając głos w imieniu klubu, zapowiedział, że PiS będzie głosował za odrzuceniem projektu. – Od początku klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość był na stanowisku, zgodnym ze stanowiskiem rządu, że projekt obywatelski należy odrzucić, dlatego że w Polsce nie możemy pozwolić sobie na dowolność szczepień – zaznaczył.

„Szczepienia są dobrodziejstwem”

Alicja Chybicka (PO) akcentowała, że Platforma Obywatelska „od początku była przeciwna procedowaniu tej haniebnej ustawy”.

– Nie można w parlamencie rozmawiać o tym, czy ziemia jest płaska – wskazała i pytała, czy jeżeli naród przyniesie projekty, o tym, by nie jeździć samochodem albo nie używać prądu, to Sejm będzie je procedować. Podkreślała, że szczepienia są dobrodziejstwem, a dyskutowanie nad ich celowością jest cofaniem się do średniowiecza. Przekazała, że klub będzie za odrzuceniem projektu.

„Szczepienia najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom zakaźnym”

Marek Ruciński (N) przekonywał, że przekazanie projektu do procedowania w komisjach stanowi pożywkę dla przeciwników obowiązkowych szczepień. Podkreślał, że szczepienia są najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą zapobiegania chorobom zakaźnym.

Zapowiedział, że Nowoczesna będzie za odrzuceniem obywatelskiej inicjatywy.

„Skutki zniesienia obowiązku szczepień mogą być katastrofalne”

Z kolei Krystian Jarubas (PSL-UED) wskazał, że klub „od początku kategorycznie był przeciwko liberalizacji przepisów dotyczącego obowiązkowych szczepień na terenie Polski”.

Akcentował, że skutki zniesienia obowiązku szczepień mogą być katastrofalne.

W Polsce co roku wykonuje się kilka milionów szczepień obowiązkowych

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas podkreślał podczas debaty w Sejmie w czwartek, że stosowane w Polsce szczepionki są bezpieczne, dobrze sprawdzone, wdrażane w racjonalny sposób. – Pojawili się fałszywi prorocy. Ci fałszywi prorocy stracili dzisiaj swoją pozycję. Mam nadzieję, że na zawsze odejdą tam, gdzie jest ich miejsce, do absolutnej nicości – powiedział.

Przedstawicielka wnioskodawców Justyna Socha wyraziła przekonanie, że posłowie nie przeczytali projektu wraz z uzasadnieniem. Mówiła, że to, czego doświadcza, to „karykatura demokracji”.

Obywatelski projekt zakłada likwidację obowiązku szczepień, wprowadzając ich dobrowolność. Pozostawiono go jedynie dla stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii.

W Polsce co roku wykonuje się kilka milionów szczepień obowiązkowych. Odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na nie. Szczepienia obowiązkowe u dzieci i młodzieży do 19. roku życia realizowane są w Polsce według określonego kalendarza. Obowiązkowe szczepienia to m.in. przeciwko: gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepienia zalecane to m.in. te przeciwko rotawirusom.


Sejmowe komisje zajmą się w czwartek projektem znoszącym obowiązek szczepień


Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych