zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

PiS wychodzi z własną rezolucją ws. aborcji. W środę przed PE demonstracja

18:25, 24.11.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

PiS złożyło własny projekt rezolucji ws. aborcji, w którym wskazuje, że sprawa należy do wyłącznych kompetencji państw członkowskich - poinformowała europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska. Temat ten wywołuje duże emocje, w środę przed PE ma odbyć się demonstracja.


Podziel się:   Więcej

Również w środę Parlament Europejski ma dyskutować na temat prawa do aborcji w Polsce w kontekście niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W czwartek eurodeputowani mają przyjąć rezolucję w tej sprawie.

Przygotowany przez grupy lewicowe projekt wskazuje, że ograniczenie lub zakazanie prawa do aborcji w żaden sposób nie eliminuje tego typu zabiegów, a jedynie spycha je do podziemia, „prowadząc do wzrostu liczby nielegalnych, niebezpiecznych, tajnych i zagrażających życiu aborcji”. Europejska Partia Ludowa, która wahała się w tej kwestii, ma poprzeć rezolucję, mimo, że nie podobały się m.in. proponowane zapisy dot. harmonizowaniu prawa do aborcji na poziomie europejskim. PiS odżegnuje się od tego tekstu.

– Złożyliśmy alternatywą propozycję. Wskazujemy w naszej rezolucji, że kompetencje, które nie zostały przekazane UE w traktatach, są kompetencjami państw członkowskich – powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej Wiśniewska.

Zdaniem eurodeputowanej PiS, która jest koordynatorką EKR w komisji praw kobiet, najwyższy czas, by ci, którzy nawołują do przestrzegania praworządności w UE wreszcie sami zaczęli to robić i trzymali się traktatów.

– Zwracamy uwagę na taki fakt, że ci, którzy jeszcze niedawno krzyczeli „konstytucja, konstytucja”, dziś są oburzeni na werdykt Trybunału w Polsce – oświadczyła polityk.

Po groźbie weta w sprawie budżetu UE. Polska na celowniku w PE
 
 
 
...
 
W ocenie deputowanej podnoszenie tematu aborcji w PE w czasie pandemii jest podburzaniem do protestów w Polsce. Dodała, że debata PE będzie wpisywała się w „zaognianie konfliktu” i na pewno nie będzie tonowała nastrojów.

Europosłanka Solidarnej Polski Beata Kępa uważa, że mamy do czynienia z „inżynierią”, która obliczona jest na to, żeby toczył się duży spór ideologiczny i ścierały się ze sobą dwie cywilizacje.

– Ten spór się przeniósł na grunt PE z kilku przyczyn. Być może ci, którzy zaprojektowali te i inne dyskusje (...) mają na celu skruszenie naszego stanowiska – mówiła odnosząc się do sprzeciwu Polski i Węgier ws. powiązania budżetu UE z praworządnością.

Kolejna demonstracja wspierająca protesty kobiet w Polsce

W środę przed Parlamentem Europejskim zaplanowana jest demonstracja, która ma być wsparciem dla kobiet w kraju. Stowarzyszenie Polek mieszkających w Brukseli „Elles sans Frontieres” zaprosiło do wzięcia udziału nie tylko aktywistów, ale też eurodeptowanych. Przewidziano też happening „Nieme szaty królowej” – przed budynkiem Parlamentu Europejskiego ma się pojawić się dziesięć kobiet, ubranych w białe szaty, z wiankami na głowach.

W ten sposób osoby różnych zawodów, pochodzące z różnych grup społecznych, „mają wyrazić swój bunt przeciwko zamachowi na ich wolność”, „jednocześnie żądając bezwarunkowego respektowania praw kobiet”.

W belgijskiej stolicy w ostatnim czasie stolicy odbyło się już kilka demonstracji przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego w Polsce. Zbierało się na nich od kilkudziesięciu do kilkuset osób.

Projekt uchwały: PiS proponuje wyrażenie uznania dla „faktu zablokowania prac” nad budżetem UE