zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

PKW: Czekamy na trzy protokoły z Wielkiej Brytanii

23:00, 29.06.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Wyniki wyborów prezydenckich podamy jeszcze dziś w nocy, gdy tylko wpłyną protokoły z Wielkiej Brytanii; w tej chwili brakuje jednego protokołu z Londynu i dwóch z Manchesteru - poinformował w piątek wieczorem szef PKW Sylwester Marciniak.


Podziel się:   Więcej

Przewodniczący PKW poinformował dziennikarzy w piątek wieczorem, że do podania pełnych wyników wyborów prezydenckich brakuje w tej chwili trzech protokołów z Wielkiej Brytanii – jednego z Londynu i dwóch z Manchesteru. – Jeżeli protokoły tych trzech komisji obwodowych otrzyma okręgowa komisja wyborcza w Warszawie, zatwierdzi je, przekaże nam, my z kolei je zweryfikujemy i też zatwierdzimy, to od razu odbędzie się posiedzenie PKW i podejmiemy uchwałę ustalającą wynik głosowania – powiedział Marciniak.

Przekazał, że PKW zamierza podać pełne wyniki wyborów jak tylko wpłyną protokoły z Wielkiej Brytanii, jeszcze tej nocy. – Wiadomo nam, że koło północy powinni zakończyć liczenie, ale czy zakończą, to się dopiero okaże – dodał.

– Jesteśmy zdeterminowani (do podania wyników wyborów prezydenckich dziś w nocy), bo mamy na uwadze, że 12 lipca druga tura wyborów, a trzeba wydrukować karty, trzeba dostarczyć do gmin, następnie gminy do kolejnych obwodowych komisji. Trzeba również wysłać pakiety wyborcze w kraju i zagranicą. To jeszcze jest ogrom zadań, a mamy już jeden dzień mniej, zostało 10 dni – mówił. – Ważna jest każda godzina – dodał.

Wyniki exit poll: Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski w drugiej turze wyborów prezydenckich
 
 
 
...
 
Marciniak poinformował, że w trzech brytyjskich komisjach głos oddało około 30–40 tys. wyborców. Jak mówił, przy około 20 milionach głosów oddanych w wyborach prezydenckich, głosy z tych trzech komisji nie są w stanie znacząco wpłynąć na wynik wyborów. – Oczywiście, każdy głos ma swoje znaczenie i dlatego czekamy – dodał.

Szef PKW przypomniał, że na mocy specustawy o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r., na wyniki głosowania w obwodach za granicą będziemy czekać maksymalnie 48 godzin od zamknięcia lokali, a więc do wtorku do godz. 21.

W tej chwili na stroni PKW dostępne są wyniki z 99,77 proc. obwodów głosowania. Zgodnie z tymi danymi Andrzej Duda w wyborach prezydenckich zdobył 43,67 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski – 30,34 proc. Na Szymona Hołownię zagłosowało 13,85 proc. Polaków, na Krzysztofa Bosaka – 6,75 proc., na Władysława Kosiniaka-Kamysza – 2,37 proc., a na Roberta Biedronia – 2,21 proc.

Wybory prezydenckie 2020. Jak oddać ważny głos?

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych