zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

PKW: Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich na godz. 12.00 wyniosła 24,73 proc.

13:33, 12.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich na godz. 12.00 wyniosła 24,73 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach – poinformował w niedzielę na konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.


Podziel się:   Więcej

Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 12.00 na podstawie danych otrzymanych od 25 423 obwodowych komisji wyborczych spośród ogólnej liczby 25 423 komisji obwodowych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.

– W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 12.00 w dniu 12 lipca 2020 r. – liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 29 147 064 osoby. Wydano karty do głosowania 7 209 052 osobom uprawnionym do głosowania, co stanowi 24,73 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w tych wyborach – powiedział przewodniczący PKW.

Przed dwoma tygodniami (28 czerwca br.) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza podana przez PKW na godz. 12.00 wyniosła 24,08 proc. uprawnionych do głosowania.

Jak zaznaczył Marciniak, oznacza to, że w drugiej turze do godz. 12.00 głosowało o około 100 tys. osób więcej niż dwa tygodnie temu.

Pięć lat temu w drugiej turze głosowania w wyborach prezydenckich, które odbyły się 24 maja 2015 r., frekwencja na godz. 12.00 wyniosła 17,40 proc.


PKW: W porównaniu do pierwszej tury mamy wzrost wykroczeń związanych z wyborami
 
 
 
...
 
„Na ten moment nie mamy informacji, które miałyby wpływ na przedłużenie ciszy wyborczej”

– Na ten moment nie mamy żadnych informacji, które ewentualnie miałyby wpływ na przedłużenie ciszy wyborczej – oświadczył przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

– Nie mamy żadnych informacji, które ewentualnie miałyby wpływ na przedłużenie ciszy wyborczej. Ale to na godz. 13.40. Miejmy nadzieję, że nie będzie żadnych zdarzeń, które by powodowały konieczność przedłużenia ciszy wyborczej – powiedział na konferencji prasowej przewodniczący Państwowej komisji Wyborczej.


Trwa cisza wyborcza. Za jej złamanie grożą wysokie grzywny
W lokalach wyborczych bez zakłóceń porządku

Nie mieliśmy zgłoszeń dotyczących nietypowych zdarzeń w lokalach wyborczych podczas niedzielnego głosowania w wyborach prezydenckich – poinformowała w czasie konferencji prasowej w niedzielę przewodnicząca Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

– Jeśli chodzi o porządek, nie mieliśmy żadnych informacji, że nietypowe zdarzenia miały miejsce, poza informacjami pojedynczymi, że gdzieś była nieostemplowana karta – powiedziała przewodnicząca pytana o przebieg głosowania w lokalach wyborczych.

Przy okazji zaapelowała do wyborców, by zwracali uwagę, czy karty do głosowania mają pieczęć obwodowej komisji wyborczej. – Jeśli takiej (pieczęci - PAP) nie ma, trzeba zwrócić się do komisji, aby taką kartę wydała. I taką informację mamy, że ta świadomość wśród wyborców jest dosyć duża i sami potrafią to zauważyć – stwierdziła.

Pietrzak przypomniała również, że karta do głosowania dla wyborców, którzy głosują na terenie Polski ma ścięty prawy górny róg. Natomiast poza granicami kraju karta nie jest w ten sposób oznaczana. – To nie jest uszkodzona karta. Cały czas jeszcze do nas napływają takie zapytania, więc informuję: bez obaw, to nie jest uszkodzona, nieprawdziwa, nieważna karta – dodała.


Przewodnicząca KBW: Wybory przebiegają spokojnie
Najwyższa frekwencja na godz. 12.00 w woj. mazowieckim – 26,92 proc.

Najwyższa frekwencja na godz. 12. była w województwie mazowieckim – 26,92 proc., drugie miejsce zajęło województwo małopolskie - 26,53 proc., a trzecie podlaskie – 26,37 proc – podał przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Sylwester Marciniak podał, że najniższą frekwencję odnotowano w województwie opolskim 21,60 proc., zaraz przed nim uplasowało się województwo lubuskie z frekwencją na poziomie 22,71 proc., trzecie od końca jest na razie województwo wielkopolskie – 23,36 proc.

– Jeżeli chodzi o informację na temat wybranych miastach, tych największych, to pierwsze miejsce zajmuje Warszawa – 28,72 proc., drugie miejsce Zielona Góra – 28,17 proc., a trzecie Toruń – 28,01 proc. Jeżeli chodzi o najniższą frekwencję, to ostatnie miejsce zajmuje Gdańsk z frekwencją 21,37 proc., drugie miejsce od końca Rzeszów – 23,95 proc., a trzecie Gorzów Wlkp. – 26,10 proc. – wskazał szef PKW.

– W stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w Krynicy Morskiej, powiat nowodworski, województwo Pomorskie, gdzie uczestniczyło do godz. 12.00 - 52,36 proc. – poinformował Marciniak.

– Najmniej wyborców w stosunku do liczby uprawnionych głosowało w gminie Górzyca, powiat słubicki, województwo lubuskie – tylko 13,54 proc. – podał szef PKW.


Druga tura wyborów prezydenckich. Głosowanie w reżimie sanitarnym
„Nie uruchomiliśmy rezerwowych kart w miejscowościach turystycznych”

– Na tę chwilę w miejscowościach turystycznych nie zostały uruchomione rezerwowe karty do głosowania – powiedziała na konferencji prasowej sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Magdalena Pietrzak.

Podczas niedzielnej konferencji PKW jej sekretarz Magdalena Pietrzak odpowiedziała na pytanie, czy w miejscowościach turystycznych zostały uruchomione rezerwowe karty do głosowania. – Na tę chwilę rezerwa nie została uruchomiona. Jest na to troszkę za wcześnie – powiedziała.

– Natomiast widząc w mediach kolejki, jakie są w nadmorskich miejscowościach, przekazaliśmy informację do okręgowych komisji, żeby przekazały też do obwodowych komisji, gdzie mają bardzo dużą liczbę turystów do obsługi, czy nie istnieje potrzeba zwiększenia liczby członków komisji obwodowych. Zobaczymy, jaka będzie zwrotna informacja, czy w ogóle była taka potrzeba – tłumaczyła.

Wypowiedź sekretarz PKW uzupełnił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, który poinformował, że w tygodniu PKW „kilkanaście razy podjęła decyzję” o zwiększeniu limitu kart do głosowania w miejscowościach turystycznych – nadmorskich i górskich. – Mamy nadzieję, że kart nie zabraknie. W dalszym ciągu jest pewna rezerwa przygotowana – zaznaczył.


Druga tura wyborów prezydenckich. Jak oddać ważny głos?
Nawet 30 proc. wzrost liczby chętnych do głosowania poza granicami kraju

W porównaniu z pierwszą turą wyborów nawet o 30 proc. zwiększyła się liczba osób, które chcą głosować zagranicą – wynika z informacji przekazanych w niedzielę po południu przez szefa Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka.

Jak poinformował Marciniak, z dokonanych zgłoszeń wynika, że o 150 tys. osób wzrosła liczba wyborców wyrażających chęć głosowania za granicą korespondencyjnie lub bezpośrednio. – To jest tak o 25 proc. - 30 proc. więcej, niż w pierwszej turze – podkreślił szef PKW.

Zastrzegł, że nie jest to ostateczna liczba. – Dlatego, że są jeszcze kraje, np. USA, Wielka Brytania, Francja, gdzie wyłącznie korespondencyjnie (można głosować). Pytanie, ile tych pakietów zostanie zwróconych – dodał sędzia Marciniak.

Szef PKW pytany o doniesienia o kolejkach do lokalu wyborczego w chorwackim Splicie, poinformował, że blisko 10-krotnie zwiększyła się liczba osób, które chcą zagłosować w tamtej komisji wyborczej w porównaniu z I turą. – Stąd te kolejki – wyjaśnił.


Druga tura wyborów prezydenckich. Głosowanie w reżimie sanitarnym