zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Płyną gratulacje z zagranicy dla Andrzeja Dudy po wyborach prezydenckich

22:03, 13.07.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Płyną gratulacje z zagranicy do Andrzeja Dudy w związku z wygranymi wyborami prezydenckimi w Polsce. Słowa wsparcia i życzenia powodzenia skierowali między innymi ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Litwy Gitanas Nauseda.


Podziel się:   Więcej

Andrzej Duda zdobył 10 mln 426 tys. 514 głosy, to jest 51,12 proc., a Rafał Trzaskowski 9 mln 968 tys. 939 głosów, to jest 48,88 proc. – wynika z informacji podanych w poniedziałek po południu na internetowej stronie PKW na podstawie danych z 99,98 proc. obwodów.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher pogratulowała w poniedziałek po południu reelekcji prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

„Panie Prezydencie @AndrzejDuda @prezydentpl, gratuluję reelekcji! Nie mogę się doczekać dalszej silnej współpracy polsko-amerykańskiej!” – napisała na Twitterze amerykańska ambasador.

Wyniki exit poll: Andrzej Duda wygrywa wybory z niewielką przewagą

Gratulacje od przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pogratulowała w poniedziałek prezydentowi Andrzejowi Dudzie reelekcji.

„Gratulacje dla prezydenta Andrzeja Dudy za jego ponowny wybór na prezydenta Polski. Cieszymy się na współpracy z nim nad wieloma wyzwaniami, z którymi Europa i Polska muszą zmierzyć się razem” – napisała w poniedziałek Von der Leyen na Twitterze.

Gratulacje od prezydenta Niemiec i premiera Brandenburgii

Prezydent Niemiec Frank–Walter Steinmeier pogratulował w poniedziałek Andrzejowi Dudzie ponownego wyboru na urząd prezydenta Polski. „Życzę Panu odwagi i siły, by przyczyniać się do jedności narodu polskiego” – napisał w nocie gratulacyjnej.

„Mam również nadzieję, że wspólnie także w przyszłości obaj będziemy mogli przyczyniać się do dobrosąsiedzkich stosunków między Polską i Niemcami w zjednoczonej, silnej Europie” – napisał Steinmeier. „Niezmiennie życzę Panu sukcesów w sprawowaniu tego odpowiedzialnego urzędu” – dodał.

Treść noty gratulacyjnej przekazała kancelaria prezydenta RFN.

O poparciu dla „wzmocnionego dialogu” zapewnił Andrzeja Dudę także Dietmar Woidke, premier graniczącego z Polską niemieckiego landu Brandenburgia oraz pełnomocnik rządu RFN ds. kontaktów z Polską.

„Polsko–niemiecka przyjaźń to skarb. Mimo różnic w poglądach Niemcy i Polskę łączy więcej, niż dzieli” – podkreślił.

Znaczenie wzajemnego zaufania, współpracy i gotowości wypracowania kompromisu pokazała pandemia koronawirusa – dodał, wyrażając nadzieję, że „po polaryzacji w kampanii wyborczej w ostatnich tygodniach wróci rozwaga”.
Płyną gratulacje z Litwy

„Gratuluję mojemu przyjacielowi Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich” – napisał w sieciach społecznościowych Gitanas Nauseda.

Litewski przywódca dodał, że życzy prezydentowi Polski siły i dalszych sukcesów.

Zaznaczył też, że oczekuje na dalszą, bliską współpracę w zakresie bezpieczeństwa i obrony oraz w ramach wdrażania regionalnych projektów infrastrukturalnych.


Premier Węgier Viktor Orban pogratulował Andrzejowi Dudzie wygranej w polskich wyborach prezydenckich, zamieszczając na swoim profilu na Facebooku zdjęcie przedstawiające jego i Dudę z napisem „Brawo!”.

Premier Węgier Viktor Orban określił zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich jako mające „kapitalne znaczenie” z punktu widzenia wzmocnienia Europy Środkowej. Napisał o tym w liście gratulacyjnym do Dudy – podał w poniedziałek rzecznik Obrana, Bertalan Havasi.

„Dzięki ścisłej i skutecznej współpracy ostatnich lat przyjacielska więź węgiersko-polska stała się motorem współpracy środkowoeuropejskiej oraz istotnym czynnikiem polityki europejskiej. Pana zwycięstwo miało zaś kapitalne znaczenie z punktu widzenia przyszłego sukcesu wspólnych wysiłków na rzecz wzmocnienia Europy Środkowej” – napisał Orban.

Premier Węgier zapewnił Dudę, że jego rząd także w przyszłości z zaangażowaniem będzie działać na rzecz pogłębienia przyjaźni między dwoma narodami.

Orban życzył również Dudzie wielu sukcesów i zdrowia w odpowiedzialnej pracy oraz w rozpoczętej na początku miesiąca polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej - poinformował Havasi.
Prezydent Ader gratuluje reelekcji

Prezydent Węgier Janos Ader napisał w liście do Dudy, że z całego serca gratuluje mu tego, iż polscy obywatele po zaciętej walce wyborczej ponownie obdarzyli go zaufaniem i także w następnych latach będzie mógł kontynuować swą odpowiedzialną pracę.

Węgierski prezydent z zadowoleniem przyjął fakt, że obaj szefowie państw będę mogli w następnych latach nadal działać na rzecz wzbogacania opierających się na ścisłej przyjaźni więzów polsko-węgierskich.

Ader zaznaczył, że wszystkie jego dotychczasowe spotkania z Dudą były owocne i o większości spraw myślą podobnie, w oparciu o wspólne zasady. Są też zgodni co do tego, że Europa Środkowa odgrywa istotną i konstruktywną rolę w zwiększaniu skuteczności, konkurencyjności i bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Podkreślił, że kraje Grupy Wyszehradzkiej stały się motorem tych dążeń i ważnym narzędziem obrony wspólnych wartości. Ader oświadczył też, że z wielkimi nadziejami czeka na październikowe spotkanie prezydentów V4, na którym zostaną omówione m.in. wyzwania społeczne wynikające z pandemii koronawirusa.

Prezydent Węgier wyraził przy tym przekonanie, że osobiste uzgodnienia także w przyszłości będą odgrywać istotną rolę w umacnianiu więzi między dwoma krajami oraz pogłębianiu dwustronnego sojuszu.

Dudzie pogratulował też szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Opublikował na swoim profilu na Facebooku zdjęcie przedstawiające go w towarzystwie polskiego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i napisał: „Międzynarodowy liberalny mainstream także teraz spróbował wszystkiego, ale środkowoeuropejska prawica prowadzi 3-0: Serbia, Chorwacja, Polska. Szykuje się Macedonia Północna”.

I dodał: „Gratulujemy, Andrzeju Duda!”.

Gratulacje od premiera Borisa Johnsona

Brytyjski premier pogratulował prezydentowi Andrzejowi Dudzie wyborczego zwycięstwa. „Zjednoczone Królestwo i Polska mają długą, wspólną historię” – napisał Boris Johnson na Twitterze dodając, że oba kraje łączy „przyjaźń w Europie, w NATO i na innych polach”. „Oczekuję, że tak będzie nadal, w obliczu nowych wyzwań i szans” – podkreślił premier Johnson.
Prezydent Ukrainy: „Razem jesteśmy silniejsi!”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w poniedziałek na Twitterze prezydentowi Andrzejowi Dudzie serdeczne gratulacje w związku ze zwycięstwem w wyborach prezydenckich. Zaprosił też szefa państwa do złożenia wizyty na Ukrainie.

Zełenski zamieścił na Twitterze wpisy w języku polskim i ukraińskim, w których podkreślił, że serdecznie gratuluje Dudzie zwycięstwa w wyborach. Do tweetów dołączył zdjęcia, na których widać obu szefów państw.

„Życzę Polsce pod przewodnictwem Pana Prezydenta dalszych sukcesów i pomyślności” – oznajmił Zełenski.

Zaprosił też Dudę do złożenia wizyty na Ukrainie, „aby dalej kontynuować owocną współpracę”. „Razem jesteśmy silniejsi!” – podkreślił.

Liderka ugrupowania prawicy Włoch zapowiada współpracę

Liderka partii prawicy Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgia Meloni jako pierwsza reprezentantka włoskiej polityki złożyła gratulacje prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Zapowiedziała współpracę z siłą rządzącą w Polsce w walce o „Europę wartości i tożsamości”.

Meloni napisała w poniedziałek na Twiterze: „Gratulacje dla prezydenta Andrzeja Dudy, wybranego na drugą kadencję przy wysokiej frekwencji i mimo kampanii demonizowania ze strony lewicy i Brukseli”.

„Razem z nim i polskimi konserwatystami będziemy dalej walczyć o Europę wartości i tożsamości” – dodała liderka włoskiej prawicowej partii opozycyjnej.
Rzecznik prezydenta Czech: Niech żyje Polska

Rzecznik prezydenta Czech Milosza Zemana Jirzi Ovczaczek przekazał Andrzejowi Dudzie gratulacje w związku ze zwycięstwem w wyborach prezydenckich. Uznał, że jest to dobra wiadomość m.in. dla Grupy Wyszehradzkiej, którą obok Polski i Czech tworzą Węgry i Słowacja.

„Niech żyje Polska!” – napisał na Twitterze Ovczaczek, który w imieniu przebywającego na urlopie prezydenta Zemana komentuje najważniejsze wydarzenia.

Po opublikowaniu wyników z 99,7 proc. polskich komisji wyborczych, rzecznik napisał, że zwycięstwo Dudy jest dobrą wiadomością dla Polski, Czech i Grupy Wyszehradzkiej. Wpisowi towarzyszy zdjęcie prezydentów Dudy i Zemana.

Czeskie media elektroniczne i portale informacyjne podkreślają w pierwszych doniesienia po opublikowaniu danych przez Państwową Komisję Wyborczą, że w wyborach uczestniczyło ponad 68 proc. uprawnionych obywateli.

„Zwycięstwo Dudy oznacza potwierdzenie silnej pozycji rządzącej narodowo–konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość, która w ostatnich latach objęła większość kluczowych stanowisk życia publicznego” – stwierdziła agencja CTK.

Matteo Salvini: Polska wybiera kontynuację”

Lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini złożył gratulacje prezydentowi Andrzejowi Dudzie i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu po niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich.

„Gratulacje dla prezydenta Andrzeja Sebastiana Dudy i Jarosława Aleksandra Kaczyńskiego: Polska wybiera kontynuację” - napisał Salvini w poniedziałek na Twitterze.

„My dalej będziemy ją uważać za wiarygodnego i cennego sojusznika” - dodał przywódca Ligi.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
12-08-2020
  • 14. posiedzenie Senatu – dzień drugi
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych