zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Po decyzji Putina UE powinna zacząć prowadzić wspólną politykę zagraniczną”

18:07, 30.09.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

Po decyzji Władimira Putina o włączeniu czterech ukraińskich obwodów do Rosji Unia Europejska powinna zacząć prowadzić wspólną politykę zagraniczną – ocenił współprzewodniczący Nowej Lewicy, europoseł Robert Biedroń.


Podziel się:   Więcej

W piątek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, na terenie których w dniach 23-27 września odbyły się sfingowane referenda w tej sprawie.

W opinii Roberta Biedronia, ta sytuacja pokazuje słabość Europy, która nie prowadzi wspólnej polityki zagranicznej. – To jest ten czas, żeby w tej sprawie stosować wspólną polityką zagraniczną tzn. Unia Europejska musi się wzmocnić, jeśli chodzi o wspólną politykę zagraniczną i wspólną politykę obronną – podkreślił.

– Putin robi krok dalej. Najpierw był Krym. Teraz są cztery kolejne obwody, a pojutrze może być Estonia, Łotwa i Litwa, a za jakiś czas Polska – stwierdził europoseł. – Apetyt Putina jest znany od lat - chce on przywrócić strefy wpływów byłego Związku Radzieckiego. To jest jego marzenie, to jest jego dzieło, które on chce dokończyć przed śmiercią – dodał.

Jak podkreślił Biedroń, „Unia Europejska i Polska straciły bardzo wiele czasu na naiwne myślenie, że Putina da się ucywilizować, że to jest tylko jego gadanina, a - jak widać - on sięga po kolejne tereny i napada na kolejne terytoria pozostając bezkarny”.


Prezydent: Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy
To jest już nie żółte, ale czerwone światło dla całej wspólnoty demokratycznej, szczególnie dla Unii Europejskiej, żeby jak najszybciej przeprowadzić reformy, które przygotują nas na mroczny czas, który nadchodzi - zarówno militarnie, obronnie, ale także jeżeli chodzi o wspólną politykę zagraniczną – wskazał europoseł.

Przyłączenie okupowanych terytoriów w Donbasie, a także na południu Ukrainy jest trzecim naruszeniem integralności terytorialnej sąsiedniego kraju formalnie zatwierdzonym przez Kreml.

W marcu 2014 r. Rosja dokonała aneksji Półwyspu Krymskiego, natomiast 21 lutego, na trzy dni przed inwazją na Ukrainę, Putin ogłosił uznanie samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej za niepodległe państwa. Rzekoma „obrona rosyjskojęzycznej ludności Donbasu” posłużyła następnie jako propagandowe uzasadnienie wojny.


Szrot: Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa. Nie ma to żadnego znaczenia

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
31-01-2023
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych