zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Po dewastacji pomnika Kościuszki w USA. Prezydent podziękował Polonii za inicjatywę jego odnowienia

21:12, 01.06.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że rozmawiał z prezesem Polish Slavic FCU i podziękował amerykańskiej Polonii za natychmiastową reakcję i inicjatywę odnowienia pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie.


Podziel się:   Więcej

W trakcie nocnych zamieszek w Waszyngtonie zdewastowany został pomnik Tadeusza Kościuszki usytuowany przed Białym Domem. Cokół pomnika zamalowano antyprezydenckimi i antyrasistowskimi napisami.

„Na Polonii zawsze można polegać! Rozmawiałem z prezesem Polish Slavic FCU. Podziękowałem amerykańskiej Polonii za Jej natychmiastową reakcję i inicjatywę odnowienia pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie” – napisał prezydent Duda w poniedziałek na Twitterze.

Polish Slavic Federal Credit Union na swoim oficjalnym koncie na Twitterze poinformowała w poniedziałek o podjęciu inicjatywy w sprawie odnowienia pomnika Kościuszki. „Polish Slavic FCU, podobnie jak i cała Polonia, jest głęboko poruszona faktem zniszczenia pomnika gen. Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie. W duchu pamięci o Bohaterze Obojga Narodów, PSFCU zobowiązuje się do przywrócenia pomnika do stanu poprzedniego” – czytamy we wpisie.

Polish Slavic Federal Credit Union to polonijna kasa oszczędnościowo–kredytowa, która powstała w 1976 r. na Greenpoincie (część dzielnicy Brooklyn w Nowym Jorku), czyli jednym z największych niegdyś skupisk Polonii w Stanach Zjednoczonych. Obecnie posiada kilkanaście placówek, gromadzi ponad 90 tys. członków i działa na terenie stanów Nowy Jork, New Jersey i Illinois.
Protesty w USA

Fala protestów, która przechodzi przez niemal całe Stany Zjednoczone to następstwo zamordowania przed tygodniem przez policję w Minneapolis Afroamerykanina George'a Floyda.

W nocy z niedzieli na poniedziałek do starć z policją doszło m.in. w Bostonie, Nowym Jorku, Chicago, Seattle, Salt Lake City, Filadelfii i Waszyngtonie. W amerykańskiej stolicy podpalony został kościół nieopodal Białego Domu oraz zdewastowane pomniki, w tym upamiętniający Tadeusza Kościuszkę w Parku Lafayette'a.

W sprawie głos zabrał m.in. ambasador RP w USA Piotr Wilczek, który poprosił Biały Dom oraz amerykańską Służbę Parków Narodowych, by szybko „przywrócono pomnik do pierwotnego stanu”. „Jestem zniesmaczony i zbulwersowany wandalizmem wobec pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, bohatera, który walczył o niepodległość zarówno USA jak i Polski” – dodał Wilczek na Twitterze.

Pomnik Kościuszki zdewastowany podczas zamieszek w Waszyngtonie