zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Po głosowaniu ws. „piątki dla zwierząt” 15 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

13:40, 18.09.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii zawieszonych zostało 15 posłów PiS. Wśród nich są: minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Henryk Kowalczyk i Lech Kołakowski – poinformował szef komitetu wykonawczego Krzysztof Sobolewski.


Podziel się:   Więcej

Sobolewski poinformował, że w prawach członka partii zostali zawieszeni oprócz Ardanowskiego, Kowalczyka i Kołakowskiego również: Katarzyna Czochara, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, Agnieszka Górska, Teresa Hałas, Jerzy Małecki, Krzysztof Szulowski, Piotr Uściński, Marek Wesoły, Bartłomiej Wróblewski i Sławomir Zawiślak. W piątek popołudniu Sobolewski przekazał, że zawieszony został także Kazimierz Moskal.

To konsekwencja zagłosowania przez tych posłów przeciwko uchwaleniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. W głosowaniu obowiązywała dyscyplina partyjna.

Pomimo zarządzonej przez szefa PiS dyscypliny w głosowaniu przeciw noweli opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski, dwóch Porozumienia, a 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu.


Sejm uchwalił nowelę zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny
Politycy z kierownictwa PiS, w tym Sobolewski oraz szef klubu Ryszard Terlecki, zapowiedzieli wcześniej, że w piątek będą podjęte decyzje Kaczyńskiego co do zawieszenia w prawach członków PiS tych posłów, którzy byli przeciwni, wstrzymali się od głosu, bądź nie będą mogli usprawiedliwić w sposób wystarczający nieobecności na głosowaniach nad projektem tej noweli.

Terlecki informował zarówno w czwartek, jak i piątek, że zawieszenie w prawach członka partii będzie się wiązało także z utratą funkcji i stanowisk w Sejmie oraz strukturach okręgowych.

Spośród zawieszonych w prawach członka PiS, Lech Kołakowski to były wiceszef klubu, Henryk Kowalczyk pełni funkcję szefa komisji finansów publicznych, Zbigniew Dolata i Jerzy Małecki to wiceszefowie komisji edukacji, a Bartłomiej Wróblewski to wiceszef komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

Jedynym spośród zawieszonych, który pełni funkcję we władzach okręgowych, jest Zbigniew Dolata – to wiceszef okręgu nr 37 Konin.


Terlecki: Konsekwencją niesubordynacji podczas głosowań może być zawieszenie w prawach członka partii
Politycy z kierownictwa PiS nie wykluczyli też perspektywy rządu mniejszościowego, ze względu na zachowanie podczas głosowania posłów z koalicyjnych Solidarnej Polski i Porozumienia.

Uchwaloną w piątek w nocy ustawą o ochronie zwierząt zajmie się teraz Senat. Wicemarszałek Senatu z PiS Marek Pęk podkreślił, że dyscyplina głosowania w sprawie tej ustawy dotyczy również senackiej części klubu. – Będzie to dla nas kolejny test lojalności, uczciwości i sumienności naszych senatorów – oświadczył Pęk.


Pęk: W Senacie będzie dyscyplina w głosowaniu nad ustawą o ochronie zwierząt
W piątek przed godz. 1 w nocy Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Zmiany zakładają też m.in. wykluczenie cyrków z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy.

Spośród 229 przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, którzy wzięli udział w głosowaniu, nowelizację poparło 176 posłów PiS oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie). Natomiast przeciw noweli zagłosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski. 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Przeciwko noweli opowiedział się też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).


Dworczyk: U niektórych posłów Zjednoczonej Prawicy wygrał polityczny, partykularny interes
Za nowelizacją zagłosował również cały klub Lewica (48 posłów) oraz 128 przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, w której 4 posłów było przeciw, a od głosu wstrzymała się Iwona Kowalska. Przeciwko głosował cały klub Konfederacja oraz 22 posłów klubu PSL-Kukiz'15. Paweł Kukiz oraz Stanisław Żuk (obaj PSL-Kukiz'15) zagłosowali za nowelizacją, a dwóch ich klubowych kolegów (Marek Biernacki i Paweł Szramka) wstrzymało się od głosu. Za projektem opowiedziało się także dwoje posłów niezrzeszonych – Ryszard Galla i Hanna Gil-Piątek.


Müller: Scenariusz rządu mniejszościowego powinien być brany pod uwagę

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych