zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Po groźbie weta w sprawie budżetu UE. Polska na celowniku w PE

16:19, 24.11.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Po zagrożeniu przez rząd, że zablokuje budżet unijny ze względu na mechanizm praworządności w Parlamencie Europejskim wzięto na cel Polskę – uważają politycy PiS i Solidarnej Polski. – Każdego dnia jest jakieś nowe uderzenie, kłamliwe w naszej ocenie, w Polskę – podkreślił Patryk Jaki, europoseł Solidarnej Polski.


Podziel się:   Więcej

– Po informacji, że Polska zamierza złożyć weto ws. budżetu UE – PAP) mamy posiedzenie Parlamentu Europejskiego, na którym praktycznie każdego dnia jest jakieś nowe uderzenie, kłamliwe w naszej ocenie, w Polskę – mówił na konferencji prasowej w Brukseli europoseł Solidarnej Polski, były wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Przykładem ma być sprawozdanie roczne za lata 2018-2019 w zakresie praw podstawowych w Unii Europejskiej. W tekście, o którym deputowani rozmawiali we wtorek znalazło się m.in. stwierdzenie, że w UE nastąpiło poważne pogorszenie sytuacji w zakresie praw osób LGBTI prowadzące nawet do powstania „w jednym państwie członkowskim »stref wolnych od LGBTI«”.

Innym przykładem ma być środowa debata nad rezolucją ws. aborcji w Polsce w związku z niedawnym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. PE ma też dyskutować na temat pakietu budżetowego i łączenia go z praworządnością. – W sprawozdaniu nt. karty praw podstawowych po raz kolejny powtórzono, że w Polsce istnieją strefy wolne od LGBT. To jest nieprawda – podkreślał Jaki.

Jego zdaniem fakt, że UE zajmuje się tym tematem, a także aborcją dowodzi, że elity europejskie łamią praworządność, bo nie działają w granicach prawa, zarówno jeśli chodzi o prawo obyczajowe jak i rodzinne, które zgodnie z traktatami należą do państw członkowskich.

Projekt uchwały: PiS proponuje wyrażenie uznania dla „faktu zablokowania prac” nad budżetem UE
Były wiceminister sprawiedliwości podkreślał ponadto, że warunkowość, czyli powiązane budżetu z praworządnością byłaby sprzeczna z traktatem. W nim bowiem – argumentował – wskazano na art. 7, jako na ten, w ramach którego mają być rozwiązywane problemy dotyczące unijnych wartości. Przepis ten wymaga jednak jednomyślności przed ukaraniem państwa członkowskiego.

– Jednomyślność wymyślono, bo w różnych państwach może być różne podejście do tożsamości, kultury, oświaty. Tak wymyślano ten traktat, ale oni dziś bezpośrednio ten traktat łamią – ocenił deputowany EKR.

Europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska, która wzięła udział w debacie na temat raportu UE ws. praw podstawowych mówiła, że dokument ten jest „lewicowym manifestem”. – Te prawa podstawowe są zawłaszczane przez lewicowo-liberalny mainstream w PE i rozciągane wedle tej lewicowej agendy – oświadczyła.

Jej zdaniem dąży się do tego, żeby za prawo podstawowe uznana została aborcja, w przyszłości być może eutanazja, czy surogacja. – W PE, który tak często mówi o prawach kobiet, w ogóle nie zwraca się uwagi na problem surogacji, czyli wykorzystywania kobiet, które żyją w nędzy do tego, żeby pod konkretne zamówienie rodziły dzieci – oświadczyła.

Wiśniewska zapowiedziała, że Polska będzie przypominać niemieckiej prezydencji, żeby ta przestrzegała wniosków ze szczytu z lipca tego roku ws. warunkowości. – Rozciągnięcie mechanizmu praworządności poza zakres związany z defraudacją środków UE jest nadużyciem ze strony prezydencji niemieckiej – oświadczyła.

Co oznacza weto dla unijnego budżetu?
Europoseł PiS Ryszard Czarnecki krytykował koncepcję, z którą wyszedł premier Holandii Mark Rutte, by obejść weto Polski i Węgier i przyjąć porozumienie międzyrządowe 25 państw ws. funduszu odbudowy.

– Po brexicie, to Holandia jest krajem, który ma największy rabat, największą ulgę w składce członkowskiej (...). Premier Holandii ma interes w tym, żeby atakować Polskę, Węgry i inne kraje, aby odsuwać uwagę europejskiej opinii publicznej od własnego kraju, który płaci miliardy euro mniej rocznie – zaznaczył Czarnecki.

Europosłanka Beata Kempa (Solidarna Polska) zwracała uwagę, że UE nie może narzucać Polsce czegoś w kwestiach obyczajowych. – Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest suwerenny i niepodważalny przez żadne ciało unijne. Dopuszczanie dyskusji na ten temat w PE, tylko dlatego, że jakiś eurodeputowany nie potrafi się przebić do świadomości swoich wyborców, w swoim kraju jest niedopuszczalne – oświadczyła polityk.

Sprawa budżetu UE może trafić na szczyt w tym tygodniu

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
23-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych