zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Początek trzydniowego posiedzenia Sejmu. Czym zajmą się posłowie?

07:38, 21.07.2021;   autor: kawi;   źródło: IAR

W środę o godz. 10 rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Wieczorem posłowie rozpatrzą i będą głosować nad wnioskiem Koalicji Obywatelskiej o odwołanie szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka.


Podziel się:   Więcej

W porządku obrad jest też prezydencki projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego. Niewykluczone, że Sejm zajmie się projektem ustawy medialnej autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Taką możliwość sugerowali politycy formacji rządzącej.

Propozycja nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zakłada, że koncesję na nadawanie będą mogły uzyskać podmioty z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) pod warunkiem, że nie będą zależne od innych podmiotów spoza EOG. Obszar ten obejmuje wszystkie państwa Unii Europejskiej oraz Norwegię, Islandię i Liechtenstein. To, czy projekt wejdzie pod obrady, rozstrzygnie się na posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.

Sejmowa komisja negatywnie zaopiniowała wniosek o wotum nieufności wobec ministra Czarnka
Przedstawiciel wnioskodawców, poseł PiS Marek Suski oczekuje, że znajdzie się czas na rozpatrzenie dokumentu podczas lipcowego posiedzenia. Natomiast wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej powiedziała, że wszystko jest możliwe i nie wyklucza, że na Prezydium Sejmu projekt ustawy medialnej zostanie zgłoszony w trybie pilnym.

W przedpołudniowym bloku głosowań posłowie rozstrzygną m. in. czy Sejm wysłucha informacji szefa KPRM, ministra Michała Dworczyka o wdrażaniu Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Sejm najprawdopodobniej przeprowadzi też drugie czytanie prezydenckiego projektu o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Wczoraj komisja kultury poparła skierowanie do II czytania propozycji sygnowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Sejm ma zająć się także innym projektem przyjętym wczoraj przez Komisję Kultury i Środków Przekazu. To rządowy projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii. Dostosowuje on przepisy do unijnej dyrektywy, określa zasady umieszczania reklam w usługach medialnych a także reguluje działalność platform udostępniania wideo, zakazując im m. in. prewencyjnego filtrowania publikowanych treści.

Komisja za nowelizacją z poprawkami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
W kolejnych dniach posiedzenia posłowie zajmą się m. in. rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. Tereny leśne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, położone w Jaworznie i Stalowej Woli, będą mogły być przez 2 lata zamieniane na inne lasy, grunty lub nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej. Zamiana ma być możliwa w celu wdrażania projektów dotyczących energii, elektromobilności, poprawy jakości powietrza i obronności państwa.

Sejm będzie też debatował nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa w ubiegłym roku oraz nad analizą NIK dotyczącą wykonania budżetu i założeń polityki pieniężnej w 2020 roku. W czwartek posłowie przedyskutują ponadto sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności Narodowego Banku Polskiego, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Sądownictwa.

Komisja kultury za projektem noweli ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych