zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Podanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID–19 „to kwestia tygodni”

17:17, 24.08.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Poprosiłem Radę Medyczną o zajęcie wyraźnego stanowiska, w przypadku jakich grup powinno dopuścić się możliwość podanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID–19 – powiedział we wtorek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Podanie tej dawki to kwestia tygodni – dodał minister zdrowia.


Podziel się:   Więcej

Szef resortu zdrowia pytany był we wtorek przez dziennikarzy o rekomendacje dotyczące podania trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID–19.

– Wczoraj odbyło się spotkanie Rady Medycznej pod przewodnictwem pana premiera Morawieckiego. Dyskutowaliśmy razem z ekspertami na temat m.in. stosowania tej trzeciej dawki – poinformował Niedzielski,

Przyznał, że nie ma jeszcze w tej kwestii decyzji Europejskiej Agencji Leków (EMA), która wprowadziłaby trzecią dawkę do charakterystyki produktu leczniczego. – Czyli po prostu na podstawie badań potwierdziła zasadność jej stosowania – sprecyzował.

Pytany, czy trzecia dawka szczepionki przeciw koronawirusowi będzie podawana osobom z zaburzeniami odporności, odparł, że poniedziałkowa dyskusja Rady Medycznej na ten temat zakończyła się spójnym stanowiskiem „że są grupy, dla których w pierwszej kolejności byłoby to możliwe” – powiedział Niedzielski.

Ponad 18,35 mln osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19
– To jest perspektywa tygodni, a nie dłuższa – dodał, pytany, kiedy byłoby możliwe podawanie trzeciej dawki. Wyraził też nadzieję, że stanowisko Rady Medycznej będzie wypracowane dziś lub jutro. Wtedy – jak zaznaczył – wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim podejmą decyzję w kwestii podania trzeciej dawki pewnym grupom, które określił jako „najbardziej wrażliwe czy najsłabsze w zderzeniu z pandemią.”

Minister dodał, że kraje, które wcześniej zaczynały proces szczepień, już teraz szczepią trzecią dawkę – wskazał przy tym na Izrael, USA i Wielką Brytanię.

„(...)rozmawialiśmy na ten temat, czy czekać na decyzję EMA, która zapowiada, że decyzję podejmie na początku września, więc też ta przestrzeń czasowa nie jest już taka duża, ale z drugiej strony ja poprosiłem Radę Medyczną o zajęcie wyraźnego stanowiska, w przypadku jakich grup bez czekania na ewentualną decyzję EMA, powinniśmy taką możliwość dopuścić” – powiedział.

Terlecki o posłach PiS kwestionujących szczepienia: Tak nie powinno być, ale mogą mieć swoje zdanie w różnych kwestiach

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych