zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Podatki, służba zdrowia – premier odpowiadał na pytania w Sejmie

22:49, 19.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Warto docenić efektywność podatkową, skuteczność tego, co robimy, bo samorządy, o które się upominaliście, są tej skuteczności beneficjentem – podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do posłów w Sejmie debacie nad jego exposé.


Podziel się:   Więcej

Morawiecki zwrócił uwagę, często padały głosy dotyczące oświaty. Premier zapewnił, że poda w tym zakresie „nagie fakty”.

Jak podkreślił, w ciągu czterech lat rządów Platformy Obywatelskiej między 2011 a 2015 rokiem nastąpił przyrost subwencji oświatowych 0 3,5 mld zł – z 36,9 mld zł do 40,4 mld zł. Premier zestawił to z przyrostem za rządów PiS od 2015 do 2019 roku. „Przez cztery lata przyrost jest z 40,4 do 49,7” – dodał.

– Gdzie wtedy były wasze samorządy? Wasze okrzyki? Za mała dotacja? Porównujmy jabłka z jabłkami. Porównuję cztery lata waszych rządów do czterech lat naszych rządów – dodał Morawiecki.

Pytania do premiera po exposé m.in. o zakaz aborcji, sytuację służby zdrowia i edukację seksualną
 
 
 
...
 
Szef rządu zwrócił uwagę na kolejną rzecz – jak powiedział – „z tego samego repertuaru”, czyli finansowanie samorządów. Według Morawieckiego ta część finansowania samorządów, która jest zależna od podatków centralnych – czyli podatku CIT i podatku PIT – w ciągu ostatnich czterech lat przyrosła około 20 mld złotych. Jak zaznaczył, przyrost ten przez osiem lat rządów PO był na poziomie 12 mld złotych.

– 20 mld złotych więcej z tytułu naszej polityki: uszczelnienia CIT, uszczelnienia PIT, likwidacji – do pewnego stopnia, oczywiście – szarej strefy i dlatego właśnie samorządy mają ogromny przyrost dochodów z tych dwóch podatków” – powiedział Morawiecki. „Warto docenić efektywność podatkową, skuteczność tego, co robimy, bo samorządy, o które się upominaliście, są tej skuteczności beneficjentem – wskazał.


„Chcemy utrzymać zrównoważony budżet mimo wycofania projektu ws. 30–krotności”

Premier ocenił, że limit 30-krotności składek „tworzy taką sytuację, że mamy w Europie niesprawiedliwy, jeden z najbardziej degresywnych systemów podatkowych”. Powiedział, że obecnie prace nad zniesieniem tego limitu są zawieszone i będą dalej konsultowane.

– Będziemy starali się utrzymać naszą propozycję zrównoważonego budżetu pomimo to. Będzie to oczywiście o wiele trudniejsze, ponieważ – tak jak podaliśmy to w kwietniu, niczego nigdy nie ukrywając – z tego źródła miało wpłynąć ok. 5,3 mld netto więcej do FUS–u, a więc mniej w dotacji z budżetu do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – wskazał premier.
„Wwydatki na służbę zdrowia w ciągu czterech lat wzrosły o ponad 50 proc.”

Premier odpowiadał na pytania zadawane przez posłów, także te dotyczące służby zdrowia. Jak podkreślił Morawiecki, było ich stosunkowo dużo.

– Otóż chcę powiedzieć, że przez cztery lata, kiedy rządziliśmy, nastąpił wzrost liczby lekarzy w systemie służby zdrowia o 11 tys. a pielęgniarek o 17 tys. Po raz pierwszy od wielu lat pojawiło się więcej pielęgniarek – mówił premier. – A więc mamy konkret, mamy rezultat – zaznaczył szef rządu.

Premier podkreślił, że nie da się wykształcić lekarzy w rok czy dwa lata, ponieważ proces ten trwa nawet 10 lat. – My przyjmujemy dzisiaj o 3 tysiące więcej lekarzy niż w czasach PO i PSL, czyli wzrost z 6 tysięcy do około 9 tysięcy – dodał Morawiecki. Apelował, by zaczekać aż nowi lekarze będą gotowi do wykonywania swego zawodu. – Trzeba na pewno poczekać, ale już dzisiaj 11 tysięcy lekarzy pracuje więcej w służbie zdrowia – zaznaczył Morawiecki.

Premier mówił, że wydatki na hospicja i opiekę paliatywną wzrosły w ciągu czterech lat „z ok. 414 mln na 800 mln zł”. Podkreślił, że tych pieniędzy „nigdy nie jest zbyt wiele”, bo są przeznaczane na opiekę nad osobami „w dramatycznym stanie”, ale – jak przekonywał – „przyrost jest”.

Premier zaznaczył, że był też pytany o łączne wydatki na służbę zdrowia. Jak przekonywał, w ciągu czterech lat wzrosły one o ponad 50 proc. w ciągu czterech lat. Według premiera, taki wzrost „to wielki wysiłek finansowy”, który był możliwy dzięki skuteczności w ściąganiu podatków i redukcji szarej strefy. – I należy to zestawić do PKB tak, jak porównujemy to od kilkunastu lat i do PKB już zamkniętego, zweryfikowanego, tak jak porównywaliście to państwo w swoich czasach. I tu przyrost nastąpił – z 4,40 – 4,45 do 5,05 proc. a więc to już ponad proporcjonalny wzrost wydatków na służbę zdrowia – mówił.

Szef rządu podkreślił, że podziela pogląd, że jest jeszcze wiele do zrobienia w obszarze służby zdrowia, a deficytów jest mnóstwo.

– Do jednej kwestii chcę odnieść się szczególnie, bo mówiliście państwo wiele o zadłużeniu szpitali, to się kilkanaście razy pojawiło. 14 mld. Czy wiecie państwo, że ten dług był wyższy w czasach PO, kiedy my odziedziczyliśmy po was sytuację w służbie zdrowia, w stanie opłakanym. I zadłużenie szpitali wynosiło wtedy 11 mld zł, co w proporcji do dochodów NFZ, jest wyższe, bo to jest ok 33 proc. niż ten dług, o którym dzisiaj mówiliście. Co państwo na to powiecie? – dodał premier, zwracając się do posłów opozycji.

Exposé premiera Morawieckiego w Sejmie. „Potrzebujemy odważnej Polski”

„TSUE zrozumiał, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest kompetencją krajów członkowskich”

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał we wtorek wyrok w odpowiedzi na pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego. Trybunał orzekł, że to Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Zdaniem TSUE, jeśli SN uznałby, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności i bezstronności, mógłby – zgodnie z wyrokiem TSUE – przestać stosować przepisy, na mocy których to właśnie do tej Izby należy rozpoznawanie sporów dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów SN.

Premier zapowiedział też dalszą reformę sądów. – W sądach natomiast potrzebujemy głębokiej reformy. Na pewno potrzebujemy dalszej reformy na wszystkich poziomach – stwierdził szef rządu.

– Znaczący był wzrost liczby spraw zakończonych (przez prokuratury – PAP) z 834 tys. do 1 mln 76 tys., czyli pokazuje to podniesienie efektywności w paru wymiarach. Mówiliście też państwo o aktach oskarżenia. Jest znaczący wzrost aktów oskarżenia ze 179 tys. do 238 tys. i spadek liczby osób uniewinnionych z 6701 do 5898. Nie jest tak, że prokuratura śpi nic nie robi, nie pracuje i nie przekazuje spraw do sądów – powiedział Morawiecki.
Premier o walce ze smogiem

Premier podczas swojego wystąpienia mówił także o działaniach rządu w walce ze smogiem. – Wprowadziliśmy normy jakości węgla, żeby konsumenci nie byli oszukiwani. Wyeliminowaliśmy z rynku najgorsze, jak mówi się potocznie +kopciuchy+, wprowadziliśmy możliwość ustanawiania stref czystego transportu – podkreślił.

Dodał, że rząd wprowadził także dwa dobrze rozwijające się programy – „Czyste powietrze” i „Mój prąd”. Podatek cyfrowy

Premier mówił także o podatku od platform cyfrowych. Poinformował, że ten pomysł jest obecnie dyskutowany na posiedzeniu Rady Europejskiej.

– To jest podatek, który od kilku miesięcy jest dyskutowany, przeze mnie również podnoszony, na Radzie Europejskiej. Mamy informacje od Komisji Europejskiej, że w najbliższych miesiącach zamierza zaproponować jeden podatek cyfrowy dla całej Unii Europejskiej. Czekamy na tę propozycję i bardzo chętnie ją wdrożymy – powiedział.

Zadeklarował, że jeżeli podatek nie będzie wdrożony na poziomie UE, propozycja zostanie zainicjowana przez rząd.


Prezydent: Wystąpienie premiera było spójne i bardzo konkretne
„Estoński CIT zostanie wdrożony prawdopodobnie w drugiej połowie 2020 r. lub w 2021 r.”

Premier odpowiadając na pytanie posłów o zapowiedziany w exposé tzw. estoński CIT wyjaśnił, że jest to „przesunięcie poboru podatku na moment wyciągnięcia zysków przez właścicieli”. – Zamierzamy to wdrożyć prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku lub od 2021 r. Trzeba to dobrze dopracować – powiedział szef rządu.

Premier Morawiecki mówił we wtorek w exposé, że jego rząd wprowadzi tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę. – To wsparcie w reinwestycji zysku i ułatwienie finansowania własnego dla małych firm, które bardzo potrzebują zastrzyku kapitału – mówił szef rządu.

Morawiecki oświadczył, że Polska będzie jednym z najbardziej przyjaznych krajów dla inwestorów zagranicznych, zapowiedział też wsparcie międzynarodowej ekspansji polskich firm. – Jak w pierwszej kadencji, będziemy na warunkach rynkowych repolonizować, bo im więcej polskich firm, tym więcej wolności i dobrobytu, tym więcej normalności – dodał premier.

– Czwarta rewolucja przemysłowa, big data, sztuczna inteligencja, uczące się maszyny, drukarki 3D, cyberbezpieczeństwo, chmury danych – albo będziemy takiej rewolucji aktywnymi uczestnikami, albo zostaniemy zepchnięci na pobocze historii. Jesteśmy ambitnym narodem i chcemy wejść w główny nurt przemian gospodarczych świata – mówił Morawiecki. – Wreszcie, po setkach lat, oto najważniejsze zadanie przed nami: otwórzmy Polsce drzwi do nowoczesności, do przyszłości – dodał.

Prezydent powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
06-12-2019
  • Przybycie premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel na teren byłego obozu zagłady Auschwitz I 10:45
  • II spotkanie z cyklu „Śniadania w Belwederze. Jak ożywić przedsiębiorczość w Polsce” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy 11:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel kwiatów przy Ścianie Straceń 11:20
  • Udział premiera Mateusza Morawieckiego w oficjalnej części uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau 12:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel zniczy przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu 13:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych