zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Podatkowy Polski Ład. Nowe rozwiązania od 1 stycznia 2022 r.

12:45, 31.12.2021;   autor: akune;   źródło: IAR, Twitter

Od 1 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać zmiany podatkowe przyjęte w ramach Polskiego Ładu. Zmiany obejmują m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku i progu podatkowego. Inne będą też zasady płacenia składki zdrowotnej.


Podziel się:   Więcej

Zgodnie z nowymi przepisami kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tysięcy złotych. Dzięki temu zwolniona z podatku zostanie pensja minimalna i emerytura do wysokości 2,5 tys. zł.

Wyższy będzie także próg podatkowy – wzrośnie do 120 tys. zł.

Polski Ład obniża też stawki ryczałtu dla inżynierów, pracowników IT i lekarzy oraz wprowadza pakiet ulg dla przedsiębiorców – m.in. na robotyzację i ekspansję.

Program zawiera zachęty dla emerytów, aby pozostali dłużej aktywni zawodowo, i ulgi dla rodzin z dziećmi.

Wprowadza także jednolitą składkę zdrowotną dla pracowników i przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, której nie będzie można odliczać od podatku.


W 2022 r. wyższa kwota wolna w PIT, ale bez odliczenia składek zdrowotnych


Sejm przeciw opóźnieniu o rok wprowadzenia podatkowego Polskiego Ładu
Wprowadzony zostaje także podatek dla największy firm, które unikają w Polsce opodatkowania. Te zmiany – jak tłumaczy resort finansów – mają sprawić, że polski system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy.

Jak szacuje Ministerstwo Finansów, na zmianach podatkowych zyska 18 mln podatników, a dla 23 mln osób reforma będzie korzystna lub neutralna.

Resort obliczył, że dzięki obniżce podatków w portfelach Polaków pozostanie 17 mln zł. Na reformie zyskają najbardziej pracownicy, emeryci i przedsiębiorcy.


Ulga podatkowa dla klasy średniej dla osób prowadzących JDG i rozliczających się na skali


KPRM: Na podatkowym Polskim Ładzie zyska niemal 18 mln Polaków
Minister finansów Tadeusz Kościński mówił, że Polski Ład dostosuje system podatkowy do zdolności płatniczej podatników, obniżając podatki dla osób mniej zarabiających i tych, które mają więcej osób na utrzymaniu.

– Podatku w ogóle nie zapłacą osoby zarabiające minimalne wynagrodzenie. Niższe podatki będą płacić zarabiający do wysokości średniego wynagrodzenia. Dla osób zarabiających pomiędzy średnim wynagrodzeniem a jego dwukrotnością, nic się nie zmieni – wyjaśnił.


Morawiecki: Rząd przyjął projekty zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu


Premier: Chciałbym, byśmy się nie dali zakrzyczeć tym, którzy korzystali z przywilejów

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
27-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych