zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Podpisano porozumienie między portami Szczecin i Świnoujście a Portem Rotterdam

15:57, 30.10.2019;   autor: akune;   źródło: IAR

W holenderskim Rotterdamie zostało w środę podpisane porozumienie pomiędzy Zespołem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście i Portem Rotterdam. To wydarzenie zakończyło dwudniową wizytę prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką w Królestwie Niderlandów.


Podziel się:   Więcej

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że to niezwykle istotna umowa. Porozumienie jest drugim tego typu, podpisanym przez polski port z portem w Rotterdamie - wcześniej współpraca zawiązana została z portem gdańskim.

Jak tłumaczy Krzysztof Szczerski, umowa zakłada wzajemne inwestycje w rozbudowę infrastruktury i innowacyjne technologie.

Prezydencki minister podkreślił, że unowocześnianie polskich portów jest ogromnie ważne z punktu widzenia polskiej gospodarki morskiej. Władze mają nadzieję, że poszerzona współpraca z Holendrami pozwoli Polsce zostać zauważoną w globalnym handlu morskim.


„Mamy do omówienia wiele tematów”. Prezydent spotkał się z premierem Holandii
 
 
 
...
 
Polska „opcją portową” dla krajów Grupy Wyszehradzkiej

Krzysztof Szczerski wyjaśniał, że to porozumienie wpisuje się też w strategię Trójmorza i budowania spójności między współpracującymi w jego ramach państwami. Przyczyni się także do wzrostu znaczenia ekonomicznego całego regionu.

Szef gabinetu prezydenta powiedział, że Polska jako kraj posiadający dostęp do morza, jest „opcją portową، dla pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej. Dodał, że w plan wpisują się także inwestycje w rozbudowę kolei i połączeń żeglugi śródlądowej, a do ich realizacji potrzebne są porozumienia takie, jak umowa między portami Szczecina i Świnoujścia z portem w Rotterdamie.Transformacja klimatyczna i polityka wschodnia tematami rozmów prezydenta z premierem Holandii
Rotterdam największym portem w Europie

Port w Rotterdamie jest największym portem w Europie. Uznawany jest za lidera innowacyjności i wyznacznika trendów w branży. W ubiegłym roku zanotował ponad 5-procentowy wzrost przeładunków kontenerowych, jak również wysoki poziom inwestycji – wzrosły one – brutto – o 91 proc., do 408 milionów euro.

Port Szczecin – Świnoujście, jedyny w Polsce port, który posiada dostęp do europejskich kanałów żeglugi śródlądowej, zakończył ubiegły rok z rekordowymi wynikami przeładunków – wzrost o 12,5 proc. w porównaniu do roku 2017.


Gospodarka, brexit i przyszłość UE tematem rozmów prezydenta z premierem Holandii

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych