zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Polacy i Brytyjczycy z prawem wyborczym w drugim państwie. Komisje za projektem ustawy o ratyfikacji umowy między krajami

19:33, 15.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejmowe komisje spraw wewnętrznych oraz spraw zagranicznych skierowały we wtorek do dalszych prac projekt ustawy o ratyfikacji umowy między Polską a Wielką Brytanią, która gwarantuje polskim i brytyjskim obywatelom, mieszkającym w drugim państwie, prawa do głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych.


Podziel się:   Więcej

Zgodnie ze wstępnym harmonogramem obrad Sejm ma się zająć tym projektem ustawy w środę wieczorem.

Projekt ustawy ma związek z podpisaną 29 maja b.r. przez rządy Polski i Wielkiej Brytanii umową, która gwarantuje polskim i brytyjskim obywatelom, mieszkającym w drugim państwie, prawa do głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Oznacza to, że polscy obywatele mieszkający w Wielkiej Brytanii oraz brytyjscy obywatele mieszkający w Polsce mają prawo wybierania swoich przedstawicieli we władzach lokalnych w państwie, w którym mieszkają.

Umowa została podpisana w Warszawie przez wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka oraz ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathana Knotta.

Celem umowy jest „nadanie obywatelom Polski praw wyborczych w niektórych wyborach samorządowych, analogicznych do tych, które posiadali do momentu wystąpienia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej”.

Polska jest czwartym państwem, po Hiszpanii, Portugalii i Luksemburgu, które podpisało z Wielką Brytanią tego rodzaju umowę.

Premier: Liczymy na otwarcie nowego rozdziału w stosunkach z Wielką Brytanią

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
25-10-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych