zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Połączenie dwóch instytutów badawczych – IŻŻ i NIZP-PZH. Rząd przyjął rozporządzenie

14:03, 21.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Połączenie Instytutu Żywności i Żywienia im. prof. Aleksandra Szczygła oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny to główny cel rozporządzenia, które we wtorek przyjął rząd. Ma to nastąpić 1 lutego br.


Podziel się:   Więcej

W praktyce do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH zostanie włączony Instytut Żywności i Żywienia. Koszty połączenia, szacowane na 180 tys. zł, poniesie PZH.

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu wskazano, że jeden instytut będzie efektywniej wspierał działania badawcze i rozwojowe dotyczące zdrowia, zwłaszcza te dotyczące kształtowania nawyków zdrowego stylu życia i żywienia, realizacji programów promocji zdrowia oraz bezpieczeństwa żywności.

Połączenie dwóch instytutów badawczych w jedną organizację będzie - zdaniem pomysłodawców zmian - miało pozytywny wpływ na wiele aspektów działalności, m.in. na komercjalizację wiedzy (działalność badawczo-rozwojową), zarządzanie (np. obiektami), gospodarowanie zasobami ludzkimi (wykorzystanie potencjału intelektualnego, kwalifikacji i doświadczenia kadry naukowo-badawczej) oraz finanse (racjonalne zakupy kosztownej aparatury badawczej).

W efekcie zmian utworzone zostanie Krajowe Laboratorium Referencyjne, które będzie prowadzić badania nad zanieczyszczeniami chemicznymi, materiałami do kontaktu z żywnością i mikrobiologią żywności. Rozszerzony ma zostać zakres badań instytutu o nowe obszary, np. analityka alergenów w żywności.

Zmiany mają stworzyć podstawy do szerszej współpracy międzynarodowej i osiągnięcia wyższej pozycji instytutu za granicą. Umożliwiona ma zostać realizacja programów typu "National Health and Nutrition Examination Survey", dających pełną ocenę stanu zdrowia ludności w Polsce.

Gdy projekt trafił do konsultacji, w ocenie skutków regulacji (OSR) wskazano, że szacowane niezbędne koszty związane z techniczno-administracyjnym dostosowaniem do nowej struktury instytucji wyniosą około 120 tys. zł i w całości zostaną poniesione przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. W OSR przekazano, że po przejęciu pracowników z IŻŻ może wystąpić konieczność redukcji niektórych dublujących się etatów w 2020 r. Zakłada się, iż koszty pracowniczych odpraw pieniężnych nie powinny przekroczyć 60 tys. i zostaną pokryte przez NIZP-PZH. Łączne koszty połączenia powinny wynieść zatem ok. 180 tys. zł.

Projekt ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych skierowany do komisji

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
22-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych