zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Połączone prezydenckie Rady zajmą się we wtorek wpływem Zielonego Ładu na rolnictwo

07:46, 17.01.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Analiza potencjalnego wpływu Europejskiego Zielonego Ładu na sytuacją polskiego rolnictwa będzie tematem wtorkowego posiedzenia połączonych prezydenckich Rad ds. Rolnictwa oraz ds. Środowiska – przekazali ich szefowie Jan Krzysztof Ardanowski i Paweł Sałek.


Podziel się:   Więcej

Według Ardanowskiego wypracowane konkluzje zostaną przedłożone rządowi.

We wtorek odbędzie się połączone posiedzenie prezydenckich Rad: ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich oraz ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych.

Kierujący Radą ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że połączone Rady „chcą przeanalizować potencjalny wpływ Europejskiego Zielonego Ładu na sytuację polskiego rolnictwa”.

Jak podkreślił, pakiet ten „wkracza już w fazę uzgodnień z KE krajowych planów strategicznych, czyli krajowych pomysłów na to, jak go w każdym kraju wdrażać”. – Z wypowiedzi ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka wynika, że jeszcze jakieś drobne korekty do planu strategicznego będzie można wprowadzać na etapie konsultacji z Komisją. Więc jest to czas może najważniejszy, by jeszcze odnieść się do Zielonego Ładu – powiedział Ardanowski.


Ardanowski: Rada przy prezydencie oczekuje pomysłów na polskie rolnictwo
pinie środowisk naukowych w zdecydowanej większości, właściwie wszystkie, które znam, są negatywne, jeśli chodzi o wpływ Zielonego Ładu na produkcję rolniczą, na zaopatrzenie konsumentów europejskich w żywność, na ceny. Bardzo ważna jest również opinia rolników europejskich – jednoznacznie praktycznie negatywna – wskazywał Ardanowski.

Dodał, że „analizy wykonane przez polskie ośrodki naukowe mówią, że wdrożenie Zielonego Ładu może doprowadzić w Polsce do zmniejszenia produkcji rolniczej o ok. 16 proc.”.

W jego opinii pakiet „na pewno uderzy w rolnictwo”.Perspektywy rozwoju rolnictwa ekologicznego. Zbiera się Rada ds. Rolnictwa
Uważamy, że państwo polskie nie może biernie przyglądać się zagrożeniom dla rolnictwa idącym z Brukseli. I, choć zapewne nie jesteśmy w stanie tego walca europejskiego powstrzymać, to należy szukać takich rozwiązań w ramach polityki krajowej, poprzez korekty bądź uzupełnienie polityki UE, by nie zniszczyć polskiego rolnictwa, by utrzymać wysoki potencjał produkcyjny, by produkować jak najwięcej żywności, a nie – jak zakłada Zielony Ład – zredukować produkcję żywności – ocenił szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa.

Jak przekonywał, jeśli żywność nie będzie produkowana w Europie, „to będzie produkowana w Ameryce Południowej, Azji, Afryce, czyli w krajach, obszarach świata, gdzie nikt nie przejmuje się żadnymi zaleceniami czy nakazami związanymi z Zielonym Ładem, Fit for 55 i innymi absurdalnymi propozycjami KE”.

Ardanowski poinformował również, że Rady chcą wypracować rekomendacje, konkluzje, które zostaną przedłożone „ministrowi rolnictwa czy szerzej rządowi z prośbą o uwzględnienie ich w ratowaniu polskiego rolnictwa”.


Rada ds. Rolnictwa omówi Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej
Kierujący prezydencką Radą ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Paweł Sałek podkreślił, że w dyskusji nt. wyzwań europejskiej polityki klimatycznej i pakietu Fit for 55 oprócz spraw przemysłowych i energetycznych należy spojrzeć na sektor rolnictwa.

– Sektor rolnictwa – chów zwierząt i użytkowanie gruntów, a także leśnictwo – będą objęte bardzo poważnymi wymaganiami pakietu – mówił.

– W przemyśle i energetyce doszliśmy do krawędzi - na bazie istniejącej substancji wytwórczej - jeśli chodzi o ograniczanie emisji gazów cieplarnianych i w tym momencie konieczne będzie poszukiwanie redukcji w sektorze rolnictwa – mówił Sałek.

Wskazywał, że rolnictwo jest największym źródłem emisji metanu, a jedna tona metanu to ekwiwalent około 22-24 ton CO2. – Tutaj jest zagrożenie, że wobec tradycyjnego polskiego rolnictwa będą nakładane poważne zobowiązanie redukcyjne – dodał.


Müller: Pakiet Fit for 55 jest szkodliwy dla przeciętnego obywatela, oznacza podwyższenie kosztów
Sałek przekazał, że podczas rady omówione zostanie także unijne rozporządzenie dotyczące użytkowania gruntów i leśnictwa – LULUCF, które nakłada zobowiązania na polskie leśnictwo.

– To jest bardzo poważny problem, dlatego że poprzez to rozporządzenie może być wymuszane ograniczenie pozyskania drewna z lasu dla Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe – wskazywał.

Ogłoszony przez Komisję Europejską w grudniu 2019 r. pakiet Europejski Zielony Ład (ang. Green Deal) to projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. Zielony Ład zakłada m.in., że w UE do 2030 r. 25 proc. areału będzie pod uprawami ekologicznymi.


„Europejski Zielony Ład to dla rolnictwa szansa, nie zagrożenie”
Jednym z głównych instrumentów realizacji Europejskiego Zielonego Ładu ma być Fit for 55, czyli ogłoszony przez KE pakiet propozycji legislacyjnych dostosowujących akty prawne w zakresie klimatu i energii do podwyższonego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 r. z 40 do 55 proc. względem poziomu z 1990 r.

Będzie wymagać inwestycji szacowanych na ok. 500 mld euro rocznie do 2030 r. (o 350 mld euro więcej niż w latach 2011-2020).


Kościński: Z funduszy odbudowy 30 proc. na Zielony Ład, 25 proc. na agendę cyfrową

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
26-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych