zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Politycy europejscy oddadzą hołd zmarłemu przewodniczącemu PE

08:35, 17.01.2022;   autor: akune;   źródło: IAR

Politycy europejscy oddadzą dziś hołd zmarłemu przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego, Davidowi Sassolemu. W Parlamencie Europejskim przemówią szefowie Rady i Komisji Europejskiej, a także prezydent Francji Emmanuel Macron oraz były włoski premier Enrico Letta.


Podziel się:   Więcej

W tym tygodniu w Strasburgu wybrany zostanie też następca Davida Sassolego.

W poniedziałek po południu grupy polityczne przedstawią swoich kandydatów ma nowego szefa europarlamentu. Śmierć Davida Sassolego nie przyspieszyła wyboru przewodniczącego – jego 2,5-letnia kadencja dobiegała końca.

Chadecy, socjaliści i liberałowie po wyborach do europarlamentu w 2019 r. zawarli polityczną umowę w sprawie stanowiska szefa europarlamentu. Uzgodnili, że najpierw wspólnie zagłosują na kandydata socjalistów na to stanowisko, którym był Włoch David Sassoli.

Teraz, w kolejnej kadencji, frakcje te, zgodnie z umową, mają poprzeć kandydatkę chadeków – maltańską polityk Robertę Metsolę.


Uroczystości pogrzebowe szefa Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego
Swoich kandydatów zamierzają jednak też zgłosić inne ugrupowania, które nie brały udziału w tym porozumieniu – m.in. konserwatyści chcą, by przewodniczącym został polski europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.


Terlecki o wyborze nowego przewodniczącego PE
W tym tygodniu podczas sesji Parlamentu Europejskiego europosłowie wybiorą też wiceprzewodniczących.

Europosłowie mają też rozmawiać o projekcie aktu o rynkach cyfrowych, o unii zdrowotnej, ochronie zwierząt oraz o planach francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.


Prezydent Duda złożył kondolencje po śmierci przewodniczącego PE