zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Politycy i eksperci o strategii rozwoju Karpat. Konferencja w Krasiczynie

08:35, 20.02.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

22 i 23 lutego odbędzie się 26. edycja Konferencji „Europa Karpat". Parlamentarzyści, ministrowie, eksperci, samorządowcy i naukowcy spotkają się w Krasiczynie na Podkarpaciu, by rozmawiać o strategii rozwoju Karpat i rozwoju infrastruktury regionu, a także współpracy parlamentarnej na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej.


Podziel się:   Więcej

Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Konferencja będzie również okazją do debaty o wspólnych bohaterach wolności łączących kraje regionu, a także charakterystycznemu dla Europy Środkowej sposobowi rozumienia idei wolności zawartemu w formule „maksimum różnorodności na minimum terytorium”.

Z kolei w ramach panelu „Roger Scruton – wspólnota doświadczeń, wspólnota celów” odbędzie się dyskusja, nawiązująca do spuścizny pozostawionej przez zmarłego niedawno brytyjskiego filozofa.

Konferencji towarzyszyć będzie wiele wydarzeń dodatkowych, m.in. zaplanowane na piątek (21 lutego) – I Międzynarodowe Forum Współpracy Młodych Obszaru Karpat i Inicjatywy „Trójmorza” organizowane w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.


Rozwój infrastruktury w Europie Środkowej tematem konferencji „Europa Karpat"
Uczestnicy konferencji

Wśród uczestników konferencji będą m.in.: prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Krzysztof Szczerski, prof. Andrzej Szymanowski, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, a także b. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, inicjator i pomysłodawca „Europy Karpat”.

Prezydium Sejmu będzie natomiast reprezentował wicemarszałek Ryszard Terlecki, który poprowadzi panel poświęcony współpracy parlamentarnej w Europie Środkowej i Wschodniej.


Kuchciński: Euroregion Karpacki przygotował drogę do takich inicjatyw jak Trójmorze
Forum wymiany poglądów i pomysłów

Cykl konferencji „Europa Karpat” został zapoczątkowany w 2010 r. Sesje odbywają się regularnie m.in. w Krynicy Górskiej, Przemyślu i Krasiczynie. Spotkania mają na celu wzmocnienie współpracy i pogłębienie partnerskich więzi między krajami regionu.

Jednocześnie konferencja stanowi forum wymiany poglądów i pomysłów, dotyczących wspólnych działań na rzecz rozwoju nie tylko Karpat, ale też obszaru Trójmorza i Europy Środkowo-Wschodniej.


„Europę Karpat można budować na kilku płaszczyznach”

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
04-04-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych