zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Politycy oddają hołd zmarłemu Davidowi Sassolemu w Parlamencie Europejskim

18:03, 17.01.2022;   autor: msies;   źródło: IAR

Politycy europejscy oddadzą dziś hołd zmarłemu przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego, Davidowi Sassolemu. W Parlamencie Europejskim przemówią szefowie Rady i Komisji Europejskiej, a także prezydent Francji Emmanuel Macron oraz były włoski premier Enrico Letta. W tym tygodniu w Strasburgu wybrany zostanie też następca Davida Sassolego.


Podziel się:   Więcej

Dziś po południu grupy polityczne przedstawią swoich kandydatów ma nowego szefa europarlamentu. Śmierć Davida Sassolego nie przyspieszyła wyboru przewodniczącego – jego 2,5-letnia kadencja dobiegała końca.

Chadecy, socjaliści i liberałowie po wyborach do europarlamentu w 2019 roku zawarli polityczną umowę w sprawie stanowiska szefa europarlamentu. Uzgodnili, że najpierw wspólnie zagłosują na kandydata socjalistów na to stanowisko, którym był Włoch David Sassoli. Teraz, w kolejnej kadencji, frakcje te, zgodnie z umową, mają poprzeć kandydatkę chadeków – maltańską polityk Robertę Metsolę.

Swoich kandydatów zamierzają jednak też zgłosić inne ugrupowania, które nie brały udziału w tym porozumieniu – m.in. konserwatyści chcą, by przewodniczącym został polski europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.

W tym tygodniu podczas sesji Parlamentu Europejskiego europosłowie wybiorą też wiceprzewodniczących. Europosłowie mają też rozmawiać o projekcie aktu o rynkach cyfrowych, o unii zdrowotnej, ochronie zwierząt oraz o planach francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.


Uroczystości pogrzebowe szefa Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych