zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Politycy sceptycznie o „skrajnych” projektach dotyczących aborcji

19:35, 04.08.2016;   autor: kf;   źródło: IAR

Do Sejmu trafił obywatelski projekt liberalizujący prawo aborcyjne. Inicjatorzy akcji z komitetu „Ratujmy Kobiety” twierdzą, że pod projektem podpisało się ponad 215 tysięcy osób. Miesiąc wcześniej do Sejmu trafił inny projekt, autorstwa komitetu „Stop Aborcji”, który przewiduje całkowity zakaz aborcji. Podpisało się pod nim ponad 450 tysięcy Polaków. Obywatelskie inicjatywy komentowali w Sejmie w czwartek politycy.


Podziel się:   Więcej

Senator PiS Jan Maria Jackowski uważa, że na razie jest za wcześnie, żeby oceniać oba projekty. – Póki co trzeba poczekać na decyzję marszałka Sejmu w tej sprawie, a gdy projekty trafią do komisji będzie okazja do tego, by o nich rozmawiać - mówił senator Jackowski.

Poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba przypomina, że w naszym kraju „obowiązuje z powodzeniem” od 23 lat ustawa o planowaniu rodziny i ochronie życia. Jego zdaniem, w przypadku kiedy pojawiają się skrajne projekty, zarówno zbyt konserwatywne jak i takie, które za bardzo liberalizują prawo – powinny być odrzucane. Dlatego, według posła Szczerby, powinien zostać pozostawiony wypracowany już kompromis.
Obywatelski projekt ws. liberalizacji ustawy antyaborcyjnej – w czwartek w Sejmie
Joanna Schmidt z Nowoczesnej również nie widzi sensu w pracowaniu nad zmianami w obecnie obowiązujących regulacjach dotyczących aborcji. Jej zdaniem, wypracowany w latach 90. kompromis jest optymalny. Jak dodaje posłanka Schmidt, Polakom nie potrzebne są kolejne powody do konfliktów, dlatego powinniśmy pozostać przy obecnych przepisach, wypracowanych na drodze kompromisu.

Posłanka zapowiedziała, że nad obu projektami jej ugrupowanie będzie rzetelnie pracować, bo są to głosy Polaków. Nie oznacza to jednak, że już dziś można powiedzieć, za jakimi rozwiązaniami opowie się Nowoczesna.

Projekt, który w czwartek wpłynął do Sejmu, przewiduje między innymi możliwość przerwania ciąży do końca 12. tygodnia. Wprowadza też edukację seksualną od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Z kolei projekt złożony w Sejmie miesiąc temu zakłada całkowity zakaz aborcji i kary za spowodowanie śmierci dziecka poczętego.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
25-07-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych