zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Polscy parlamentarzyści z wizytą na Tajwanie

18:50, 05.12.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Delegacja polskich parlamentarzystów przybyła w poniedziałek na Tajwan – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Tajpej. Podczas wizyty, która potrwa do piątku, przedstawiciele polskiego parlamentu spotkają się z czołowymi przedstawicielami tajwańskiego rządu.


Podziel się:   Więcej

Na Tajwan przyleciało siedmioro parlamentarzystów, w tym przewodniczący Polsko-Tajwańskiego Zespołu Parlamentarnego Waldemar Andzel, Violetta Porowska, Jerzy Polaczek, Cezary Grabarczyk, Jarosław Krajewski, Dobromir Sośnierz i Agnieszka Soin.

Według informacji podanych przez tajwańskie MSW członkowie delegacji wezmą udział w bankiecie zorganizowanym przez ministra spraw zagranicznych Josepha Wu oraz spotkają się z parlamentarzystami z tajwańskiego Yuanu Legislacyjnego, przedstawicielami MSZ, Krajowej Rady Rozwoju oraz Rady do Spraw Kontynentalnych Tajwanu, a także odwiedzą kluczowe obiekty technologiczne, kulturowe, gospodarcze i polityczne, w tym Park Nauki Hsinchu, Tajwański Instytut Badań nad Półprzewodnikami i Muzeum Pałacowe.

Jak wskazało tajwańskie MSZ, „delegacja ma na celu głębszy wgląd w rozwój Tajwanu w różnych dziedzinach oraz dalsze promowanie wymiany parlamentarnej i współpracy dwustronnej między Tajwanem a Polską”. Podkreślono ponadto, że w tym roku przypada 30. rocznica podpisania duwstronnej umowy o utworzeniu biur przedstawicielskich w Tajpej i Warszawie, co dodatkowo podnosi rangę wizyty.

Jak dodał tajwański resort dyplomacji, „pan Andzel przez lata niestrudzenie pracował nad rozwojem stosunków między Tajwanem a Polską. Za swój niezwykły wkład w umacnianie dwustronnych więzi pan poseł otrzyma Medal Dyplomatycznej Przyjaźni z rąk ministra Wu”.

W lipcu br. przewodniczący Yuanu Legislacyjnego You Si-kun zatrzymał się w Polsce, gdzie spotkał się z Waldemarem Andzelem i zaprosił go na Tajwan. Deputowana Lin Ching-yi, przewodnicząca Tajwańsko-Polskiego Międzyparlamentarnego Stowarzyszenia Przyjaźni, przewodziła delegacji podczas czerwcowej wizyty w Polsce. Według MSZ delegacja uczestniczyła w spotkaniach z członkami Sejmu i Senatu, a także w wymianie doświadczeń dotyczących pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

W ubiegłych miesiącach Tajwan zdecydował się na przekazanie prawie 10 milionów USD (ok. 45 mln PLN) na pomoc humanitarną dla Ukraińców w Polsce oraz otworzył specjalne konto, na które tajwańscy obywatele wpłacili dla Ukrainy prawie 33 mln USD (ok. 148 mln PLN). Polska natomiast podarowała Tajwanowi w ubiegłym roku ponad 400 tys. dawek szczepionek przeciw Covid-19.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
04-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych