zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Polska 2050, Kukiz15, Polskie Sprawy - za projektem o funduszu kompensacyjnym, Konfederacja - przeciw

16:12, 08.12.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Koła poselskie Polska 2050, Polskie Sprawy i Kukiz15 opowiedziały się w środę za projektem dotyczącym funduszu kompensacyjnego szczepień, choć z poprawkami. Konfederacja zapowiedziała złożenie wniosku o odrzucenie projektu.


Podziel się:   Więcej

W Sejmie trwa pierwsze czytanie poselskiego projektu o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych. Zakłada on m.in., że gdy w wyniku szczepienia pojawią się działania niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, które spowodowały konieczność hospitalizacji, przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny (powodujący konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub hospitalizację przez okres do 14 dni) zaszczepionemu będzie przysługiwało świadczenie kompensacyjne.

Zdaniem Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) PiS zgłosił ustawę mającą wszystkie luki i wady poprzedniego projektu. Zwrócił on uwagę na braki w projekcie ustawy.

Terlecki o projekcie dot. sprawdzania pracownika pod kątem COVID-19: Czekamy szczegóły
- Po pierwsze, dlaczego pod uwagę mamy brać tylko działania niepożądane, wymienione w charakterystyce produktu leczniczego? Co z tymi niewymienionymi? Po drugie, wiele środowisk od lat nawoływało do stworzenia takiego funduszu - ma on powstać dopiero teraz (...) Dlaczego rekompensata ograniczona jest tylko do 100 tys. zł i ustawa nie przewiduje odszkodowania za śmierć osoby najbliższej? Dlaczego uzależniamy wypłatę świadczeń od długości hospitalizacji? - pytał Bosak.

Jak zapowiedział, Konfederacja złoży wniosek o wysłuchanie publiczne, przedłoży swój projekt w tej sprawie i złoży wniosek o odrzucenie projektu.

- O Fundusz walczymy od początku epidemii (...) Zawsze był brak woli, by go wprowadzić - mówiła Hanna Gill-Piątek (Polska 2050). Jej zdaniem, ten fundusz „to jedno z narzędzi, które może przekonać do szczepień tych nieprzekonanych, upewnić tych, którzy się wahają”.

Tarcza antyinflacyjna. Sejm zajmie się ustawami podatkowymi
- Deklarujemy prace i poparcie projektu, ale nie możemy zaakceptować sytuacji, w której ze strachu przed swoim elektoratem próbujecie rozwodnić swoją odpowiedzialność za walkę z epidemią, zbierając cichcem podpisy po ławach opozycji - mówiła. Jak dodała, jej koło przygotowało pakiet poprawek do projektu.

Jarosław Sachajko (Kukiz'15) zapowiedział złożenie 12 poprawek do projektu. - Zgadzamy się z podstawowym celem ustawy, którym jest popularyzowanie szczepień - dodał.

- Dobrze, że ten projekt wreszcie się pojawił - powiedział Andrzej Sośnierz (Polskie Sprawy) i zapowiedział, że jego koło poprze projekt.

Jeszcze w grudniu rząd ma przyjąć projekt ustawy o dodatku osłonowym

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
26-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych