zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Polska deklaruje gotowość rozpatrzenia propozycji francuskiej ws. elektrowni jądrowej

09:20, 28.10.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Podczas rozmowy prezydentów Polski i Francji padła deklaracja z naszej strony o gotowości rozpatrzenia propozycji francuskiej ws. elektrowni jądrowej – poinformował w czwartek szef BBN Paweł Soloch.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Szef BBN, który towarzyszył prezydentowi podczas tej wizyty, został zapytany w Radiu Zet czy Francja zainwestuje w Polsce w energetykę jądrową.

– Padła deklaracja z naszej strony o gotowości rozpatrzenia propozycji francuskiej, docenienia tego, że propozycja francuska ma ten wymiar europejski - mówił. – Mówimy o współpracy Francji w realizacji projektu Polski posiadania elektrowni nuklearnej - dodał.

– Skoro na tak wysokim szczeblu również i na ten temat była mowa, to pokazuje, że traktujemy propozycje francuskie poważnie, pamiętając o tym, że mamy podpisaną umowę o współpracy w tym zakresie ze Stanami Zjednoczonymi. Ta umowa jest w trakcie realizacji - powiedział Soloch.


Premier: Pątnów jedną z trzech rozpatrywanych lokalizacji elektrowni jądrowej

Relacje Polski z KE


Pytany, czy w rozmowach prezydentów Dudy i Macrona rozmawiano o relacjach polskiego rządu z Komisją Europejską w kontekście zobowiązania Polski przez Trybunał Sprawiedliwości UE do zapłaty 1 mln euro kary dziennie w związku z ciągłym obowiązywaniem przepisów dotyczących uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN podczas gdy w lipcu TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia ich stosowania. – Oczywiście, że była o tym mowa – odpowiedział Soloch.

Zaznaczył, że prezydenci rozmawiali o sprawach systemowych w UE. – Ile ma być Unii Europejskiej w polityce państwa, bo ten spór trochę przekroczył kwestie proceduralną. Oczywiście asumptem do tego sporu jest ten konkretny wyrok – powiedział.

– Na pewno ze strony prezydenta Macrona, ze strony naszego prezydenta w sposób oczywisty była wola dążenia do tego, żeby ten spór się zakończył. Cieszy to, że Francja w tej chwili prezentuje taką postawę, że nie chodzi o zmiażdżenie i spowodowanie takiej bezwarunkowej kapitulacji wobec postawy Komisji Europejskiej, wobec wyroków, tylko znalezienie jakiegoś kompromisowego wyjścia - powiedział Soloch i przypomniał, że od przyszłego roku Francja obejmuje prezydencję w UE i rozmowy prezydentów dotyczyły tej perspektywy.

Propozycje ws. sankcji dla Białorusi


Poinformował również, że w rozmowach padła kwestia nowych sankcji wobec białoruskiego reżimu. – Myśmy odpowiednie propozycje w tej kwestii złożyli – dodał.


Premier: Spotkałem się z francuskimi przedstawicielami ws. energetyki jądrowej

Kalendarz transmisji

Listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
27-11-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych