zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Polska jest wysoko cenionym krajem NATO”. Szef Sojuszu odwiedzi Polskę

08:41, 05.03.2019;   autor: akune;   źródło: IAR

– Polska jest wysoko cenionym krajem członkowskim NATO. To sojusznik, który wnosi wkład w różnoraki sposób w naszą wspólną obronę – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Poinformował, że w czwartek i piątek będzie w Polsce, gdzie spotka się z prezydentem i premierem.


Podziel się:   Więcej

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pogratulował Polsce z okazji 20. rocznicy wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podziękował też za zaangażowanie w rozwój NATO, między innymi udział w misjach Sojuszu.

– Chwalę oczywiście Polskę za to, że jest jednym z tych krajów, który przeznacza wymagane 2 proc. PKB na obronę – powiedział Jens Stoltenberg.

Szef NATO poinformował, że w czwartek i piątek będzie gościł w Polsce, gdzie spotka się z prezydentem i premierem. – Będę miał okazję, by pogratulować jeszcze raz Polsce 20. rocznicy wstąpienia do NATO – dodał szef Sojuszu.


Prezydent do żołnierzy: Dziękuję za służbę dla światowego bezpieczeństwa


12 marca prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier uczczą 20-lecie rozszerzenia NATO
„Rozszerzenie Sojuszu o Polskę to ogromne osiągnięcie NATO”

Jens Stoltenberg powiedział, że 12 marca 1999 r. zapoczątkował nowy rozdział w historii NATO. – Rozszerzenie Sojuszu o Polskę, ale także inne kraje byłego Paktu Warszawskiego to ogromne osiągnięcie NATO w promowaniu pokoju i stabilności w Europie – powiedział sekretarz generalny.

W rozmowie z dziennikarką Polskiego Radia Jens Stoltenberg mówił także o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Szef Sojuszu był pytany, czy możliwe jest zwiększenie sił NATO-wskich w przyszłości w związku z decyzjami Rosji o wzmacnianiu Kaliningradu i rozmieszczaniu tam wojsk.

– Teraz koncentrujemy się bardziej na tym w jaki sposób zapewnić zwiększenie obecności wojskowej, jeśli będzie taka potrzeba. Bo ochrona każdego sojusznika to połączenie krajowych zdolności, sił NATO-wskich i naszej umiejętności do szybkiego ich wzmocnienia – podkreślił Jens Stoltenberg.

Szef Sojuszu mówił o strategii nazywanej przez wojskowych 4x30. Zakłada ona zwiększenie gotowości bojowej wojsk w Europie. Do 2020 r. kraje NATO mają mieć w sumie do dyspozycji 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych, oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania w ciągu 30 dni.


„Sojusz jest mocniejszy niż kiedykolwiek”. Prezydent po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
07-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych