zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Polska ma dziesięć nowych obiektów na liście Pomników historii

13:16, 15.03.2017;   autor: msies;   źródło: TVP Info

– Każdy z tych obiektów jest elementem historii; jest perłą myśli technicznej, architektury i przejawem dzieła artystycznego – powiedział prezydent Andrzej Duda wręczając rozporządzenia uznające 10 nowych obiektów zabytkowych za Pomniki historii. Wśród nich są m.in. opactwo w Tyńcu, radiostacja gliwicka i most żelazny w Ozimku.


Podziel się:   Więcej

– Każdy z tych obiektów jest elementem bezcennym, każdy niesie w sobie wielka historię, każdy jest w jakimś sensie perłą i myśli technicznej i architektury, dziełem inżynierskim a także z całą pewnością można powiedzieć, że przejawem twórczości artystycznej – powiedział prezydent podczas uroczystości.

– W każdym z tych obiektów jest artyzm, są wśród nich obiekty starsze, które mają tyle lat historii, że widziały całe dzieje Rzeczypospolitej, 1150 lat naszej historii poczynając od Chrztu Polski, poprzez te, które są znacznie młodsze, a nie mniej są świadectwem dziejów, ważnych dla naszej historii wydarzeń, nie tylko dla społeczności lokalnych, ale dla całej Polski symbolem tego, co w naszych dziejach istotne - powiedział prezydent Duda.

Duda wyraził radość, że mógł przyznać, akurat tym obiektom status Pomników Historii. – Ten status ma przede wszystkim charakter symboliczny, jednak również i ta symbolika jest niezwykle istotna, bo ona pokazuje,(...) że te właśnie obiekty są szczególnie cenne, zasługują na szczególną uwagę; to te miejsca, które warto odwiedzić, z którymi warto się zapoznać, które stanowią swoiste wzorce właśnie architektoniczne, kulturowe na mapie naszej ojczyzny – podkreślił prezydent.


Wielokulturowe dziedzictwo Łodzi na liście Pomników Historii
Do listy Pomników historii dołączyły następujące obiekty:

 • Gliwice - radiostacja;
 • Jawor - kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego zwany Kościołem Pokoju;
 • Klępsk - kościół pw. Najświętszej Królowej Maryi Panny;
 • Ozimek – żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew;
 • Rydzyna – założenie rezydencjonalno-urbanistyczne;
 • Świdnica - katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika;
 • Świdnica - zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. św. Trójcy, zwany Kościołem Pokoju;
 • Święty Krzyż – klasztor misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej ;
 • Tyniec - zespół opactwa benedyktynów;
 • Wąchock - zespół opactwa cystersów
 •  
   
   
  ...
   
  Opactwo cysterskie w Wąchocku (fot. PAP/Piotr Polak)
  Pomniki historii

  Pomnik historii, to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju.

  Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści prezydenckiego rozporządzenia wyszczególnia się cechy danego zabytku świadczące o jego najwyższej wartości, określa się precyzyjnie jego granice i zamieszcza schematyczną mapkę obiektu.

  Pomniki historii ustanawiane są od 1994 r. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 60 zabytkom. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. Do grona pomników historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.

  Kalendarz transmisji

  Październik 2022
  PnWtŚrCzPtSoNd
        1 2
   3 4 5 6 7 8 9
   10 11 12 13 14 15 16
   17 18 19 20 21 22 23
   24 25 26 27 28 29 30
   31      
  05-10-2022
  godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych