zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Polska nie będzie gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r.

09:23, 17.08.2017;   autor: mnie, msies;   źródło: PAP

Nie Polska, a Korea będzie gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. - największej i najważniejszej imprezy dla tej społeczności. Decyzję podjęto w czasie konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego w Baku.


Podziel się:   Więcej

O wynikach głosowania poinformowała Marta Bednarska z Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego. Wybrano Saemangeum w Korei Płd., którego konkurentem był Gdańsk. Miejski portal www.gdansk.pl podał, że za Koreą głosowało 607 delegatów, a za Polską – 365.

„Polska stała się dla 40-milionowej Światowej Rodziny Skautowej rozpoznawalnym i atrakcyjnym krajem” - powiedziała cytowana w komunikacie rozesłanym mediom naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego hm. Małgorzata Sinica, dodając, że. „Nie zdobyliśmy jamboree, ale przekonaliśmy ich, że Polska jest doskonałą destynacją turystyczną i biznesową” – oceniła.

Polskę reprezentowała na konferencji około 50-osobowa delegacja. Obok harcerzy byli to przedstawiciele gdańskiego samorządu i rządu. W wydarzeniu, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, protektora polskich organizacji harcerskich, uczestniczył Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

„Pragniemy, aby skauci z całego świata przybyli na Jamboree do Gdańska”
Wybory i awaria systemu komputerowego

Gospodarza Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. wybrali w środę w Baku, w tajnym głosowaniu, obecni na konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego przedstawiciele około 160 organizacji skautowskich z całego świata. Awaria systemu komputerowego spowodowała, że głosowanie opóźniło się o około dwie godziny; głosy liczono ręcznie.

Głosowania poprzedziły prezentacje obu kandydatur, które miały miejsce na sesji plenarnej konferencji. ZHP promowało się też na specjalnym stoisku, gdzie na ekranach pokazywane były materiały filmowe poświęcone Gdańskowi i Polsce, a goście mogli też – z pomocą polskich harcerzy – wykonać samodzielnie ludowe korale, zakładki do książek z regionalnymi wzorami itp.

Rozpoczęte inwestycje posłużą na 100-lecie ZHP

Hasło polskich harcerzy zabiegających o powierzenie im organizacji Jamboree brzmiało „Be the Spark” („Bądź iskrą”). Hasło miało „budować pozytywny wizerunek Polski na całym świecie i przypominać, że iskra pokojowych zmian »Solidarności« wyszła z Gdańska”.

W myśl umów zawartych między ZHP a samorządem Gdańska skautowski zlot w 2023 r. miał odbyć się na Wyspie Sobieszewskiej, która jest jedną z dzielnic miasta. Z myślą o tym przedsięwzięciu, ale też mieszkańcach Wyspy, samorząd postarał się o środki i rozpoczął m.in. budowę nowego mostu na Wyspę Sobieszewską. Inwestycje ta ma posłużyć w przyszłym roku uczestnikom Zlotu Gdańsk 2018 organizowanego z okazji 100-lecia ZHP. W trwającym 11 dni spotkaniu udział ma wziąć około 15 tys. harcerzy, wśród nich także skauci z zagranicy. Na potrzeby krajowego zlotu na Wyspie ma powstać miasteczko ulokowane na ok. 200 ha.
Światowe Jamboree Skautowe

Światowe Jamboree Skautowe organizowane jest raz na cztery lata w różnych państwach, w których działa ten międzynarodowy ruch. W 2023 r. – w 25. Jamboree, udział może wziąć około 50 tys. skautów w wieku 14–18 lat z ponad 160 krajów.

Pierwsze Światowe Jamboree odbyło się w 1920 r. w Londynie. Ostatni zlot miał miejsce w 2015 r. w Japonii, a w 2019 r. harcerze mają spotkać się w USA. Polska nigdy jeszcze nie była gospodarzem Jamboree.

Związek Harcerstwa Polskiego

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce organizacja wychowawcza dzieci i młodzieży. Liczy ok. 110 tys. członków. To jedyna Polska organizacja skautowa należąca do Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM).