zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Polska para prezydencka przybyła do Rzymu

16:46, 14.09.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli we wtorek do Rzymu. Głowa polskiego państwa weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos, zrzeszającej prezydentów kilkunastu państw Europy. Tematem rozmów ma być przyszłość Unii Europejskiej.


Podziel się:   Więcej

Pierwszego dnia wizyty, tuż po przylocie, prezydent Duda złoży wraz z małżonką kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Św. Piotra.

Prezydent odznaczy też Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski arcybiskupa Jana Romeo Pawłowskiego, doświadczonego dyplomatę watykańskiego, który w tym roku obchodzi 30-lecie pracy.

Z kolei w środę, jak przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, podczas spotkania Grupy Arraiolos prezydent Duda weźmie udział w dyskusji na temat przyszłości Unii Europejskiej jako globalnego gracza. – Wraz z nim będą między innymi prezydenci Włoch, Niemiec i 12 innych krajów, głównie z naszego regionu - przekazał Kumoch.

– Spotkania Grupy Arraiolos, to dobra okazja do refleksji nad przyszłością Unii Europejskiej, omówienia bieżącej europejskiej agendy i wyzwań globalnych - dodał minister.


Prezydent udaje się do Rzymu i Watykanu. Odznaczy arcybiskupa Jana Romeo Pawłowskiego
W tym roku tematy spotkań będą się koncentrowały na zagadnieniu autonomii i suwerenności strategicznej UE. Osobna dyskusja poświęcona będzie też wpływowi UE na budowanie i kształtowanie multilateralizmu.

W spotkaniu wezmą udział szefowie 15 państw: Włoch, Bułgarii, Niemiec, Estonii, Irlandii, Grecji, Chorwacji, Łotwy, Węgier, Malty, Austrii, Polski, Portugalii, Słowenii i Finlandii.

Grupa Arraiolos powstała w 2003 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. Nazwa pochodzi od miejscowości w Portugalii, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii i Węgier, do których w późniejszych latach dołączali inni przywódcy.


Prezydent weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych