zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Polska służba zagraniczna wypracowuje to, co potem jest dopinane przez przedstawicieli władz”

13:04, 15.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Polska służba zagraniczna wypracowuje to, co potem jest dopinane przez przedstawicieli władz, w tym prezydenta Rzeczypospolitej – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda na uroczystości z okazji Dnia Służby Zagranicznej. Podziękował za wierną i wytrwałą służbę dla Polski.


Podziel się:   Więcej

– Dziękuje za wspaniały udział w budowaniu potencjału Polski na arenie międzynarodowej, za wzmacnianie wizerunku Polski, za to wszystko, co Państwo swoją codzienną służbą dla Rzeczypospolitej i pracą realizujecie. Jestem za to bardzo, bardzo wdzięczny – powiedział prezydent do uczestników uroczystości.

Przypomniał również, że w tym roku 16 listopada, w Dniu Służby Zagranicznej, będzie 101. rocznica rozesłania przez marszałka Józefa Piłsudskiego depeszy do głów państw z informacją, że Polska się odrodziła i wraca na mapę Europy i świata.

Podkreślił, że przedstawiciele polskiej służby zagranicznej, którzy „wypracowują w wielkim trudzie i z wielkim profesjonalizmem to wszystko, co później końcowo jest dopinane przez przedstawicieli polskich władz, w tym przez prezydenta Rzeczypospolitej”.

– Cieszę się, że Państwo jesteście, bo chciałem bardzo mocno to zaakcentować, że ja tę pracę państwa dostrzegam, że nie byłoby tego wszystkiego i nie byłoby możliwości, czy to podejmowania ostatecznie tych decyzji, czy podpisywania wszelkiego rodzajów umów z głowami państw, jak ostatnio podpisywane umowy z panem prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem dotyczących choćby amerykańskiej obecności w Polsce zwiększonej wojskowej, gdyby nie wysiłek całych szeregów osób, które pracowały, wypracowywały tekst tej decyzji, negocjowały, spędziły dziesiątki, czasem setki godzin na tym, żeby dokumenty mogły powstać, żeby ich treść była do przyjęcia zarówno dla jednej i dla drugiej strony - to jest właśnie wysiłek polskiej służby zagranicznej – zaznaczył prezydent.


Prezydent podpisał nowelizację Prawa konsularnego
 
 
 
...
 
„Chcemy być przyjęci do G20 i innych światowych gremiów”

– Chcemy być przyjęci do G20 i innych światowych gremiów – powiedział prezydent. Podkreślił, że chce, by Polska była państwem, które nikogo nie zostawi, jeśli Polak będzie w potrzebie.

Prezydent podziękował za pracę MSZ m.in. przy wydobyciu Polaka z aresztu w Syrii. Podkreślił, że chce, żeby Polska była państwem, które nikogo nie zostawi, które – jeśli będzie Polak w potrzebie, to będzie razem z tym Polakiem.

– Bardzo dziękuję za wielkie działania ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, za wielką prace, która została wykonana ostatnio, żeby wydobyć jednego z naszych rodaków z więzienia, z aresztu w Syrii – dodał.

Zaznaczył, że chce, aby Polska była państwem, które nikogo nie zostawi, które – jeśli będzie Polak w potrzebie, to będzie razem z tym Polakiem. – Wtedy ludzie będą mówili, że Polska jest dobrym państwem. Dopiero wtedy będą mówili, jeśli będzie strzegła ich interesów poza granicami, tak jak strzeże ich na przykład Izrael – podkreślił.

– Proszę państwa o dalsza prace dla Rzeczypospolitej i za tą dotychczasowa z całego serca dziękuję. To jest nasza wielka służba, ale ta służba przynosi pożytki Polsce, przynosi pożytki Polakom nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – podkreślił.

Andrzej Duda zapewnił, że na całym świecie jest coraz więcej Polaków dumnych z tego, jak są prowadzone polskie sprawy i jak Polska jest postrzegana, i jak wygląda to, co się wewnątrz Polski dzieje – dodał.


Komisje sejmowe za projektem PiS o służbie zagranicznej
„Chcemy być przyjęci do G20”

Dziękował też m.in. za ogromnie za wsparcie dla polityki Trójmorza. – To jest pokazanie, że po pierwsze potrafimy ze sobą współpracować, po drugie, że dostrzegamy się nawzajem, po trzecie, że rozumiemy swoją wspólną sytuację, która wynika także właśnie z zaszłości historycznych. Po czwarte - że jesteśmy w Unii Europejskiej nie tylko dla siebie (...), rozumiemy, że jesteśmy też dla siebie wzajemnie i dla innych – mówił prezydent.

– Czy chcemy iść dalej - tak, chcemy. Chcemy być przyjęci do G20, chcemy być przyjęci do różnych innych gremiów, które dzisiaj są na świecie – podkreślił prezydent Duda, dziękując też za wysiłek włożony w to, by Polska znalazła się w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.


Szczerski: Aktywność prezydenta w ONZ pokazała rosnący prestiż Polski

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
06-12-2019
  • Przybycie premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel na teren byłego obozu zagłady Auschwitz I 10:45
  • II spotkanie z cyklu „Śniadania w Belwederze. Jak ożywić przedsiębiorczość w Polsce” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy 11:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel kwiatów przy Ścianie Straceń 11:20
  • Udział premiera Mateusza Morawieckiego w oficjalnej części uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau 12:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel zniczy przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu 13:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych