zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Polska szykuje się organizacji COP24 w Katowicach

20:01, 05.12.2017;   autor: akune;   źródło: PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy, która ma umożliwić sprawną organizację w Katowicach konferencji klimatycznej COP24 – poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.


Podziel się:   Więcej

Chodzi o przedłożony przez ministra środowiska projekt „ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Rzeczypospolitej Polskiej”.

Zgodnie z komunikatem CIR, przewidziano w nim rozwiązania „umożliwiające sprawną i bezpieczną organizację w Polsce konferencji klimatycznej (Konferencja COP24)”, która odbędzie się w Katowicach od 3 do 14 grudnia 2018 r.

Jak zaznaczono, w projektowanych przepisach szczegółowo określono zadania organów administracji publicznej oraz służb związane z organizacją w Polsce Konferencji COP24, zasady finansowania tych zadań, a także „rozwiązania tymczasowe niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa”.

„Do koordynacji działań organów administracji publicznej związanych z przygotowaniem konferencji powołany zostanie międzyresortowy Zespół ds. organizacji Konferencji COP24” – napisano. Dodano, że będzie on także monitorował postępy przygotowań do zorganizowania tego wydarzenia i nadzorował realizację działań z nim związanych. „Przewodniczący zespołu (minister środowiska) będzie musiał przedstawić Radzie Ministrów informację o realizacji tych zadań – do 30 marca 2019 r.” – wskazano.


Szydło na COP21: wierzymy, że nowe porozumienie będzie prawdziwie globalne
Wiodąca rola ministrów środowiska i spraw wewnętrznych i administracji

Minister środowiska będzie pełnił funkcję prezydenta COP. „Jednocześnie razem z prezydentem Katowic odpowiadać będą za zapewnienie warunków organizacji konferencji (chodzi o zagwarantowanie obiektów konferencyjnych i przestrzeni wraz z infrastrukturą i obsługą). Wsparcie dotyczące obsługi protokolarnej i dyplomatycznej Konferencji COP24 zapewni minister spraw zagranicznych” – czytamy.

Zgodnie z informacją CIR, w kwestii zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, „wiodącą rolę będzie pełnił minister spraw wewnętrznych i administracji – we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych”.

Jak wyjaśniono, powierzono mu przede wszystkim koordynację działań wszystkich służb zaangażowanych w organizację i zabezpieczenie Konferencji COP 24. „Natomiast wojewoda śląski przygotuje plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas Konferencji COP24. Ma on być przekazany przez wojewodę śląskiego odpowiednim podmiotom, w tym zarządcom dróg nim objętych - nie później niż do 1 września 2018 r.” – wskazano.

Z kolei zadania związane z organizacją transportu w trakcie konferencji powierzono prezydentowi Katowic. Za zapewnienie zabezpieczenia medycznego odpowiadać zaś będzie wojewoda śląski – podało CIR.


„Porozumienie klimatyczne spełnia nasze oczekiwania”. Premier podpisała dokument
Szczególne zasady realizacji zamówień publicznych

W projektowanych przepisach przewidziano też „szczególne zasady realizacji zamówień publicznych związanych z organizacją Konferencji COP24”. Zamówienia na dostawy, usługi lub roboty budowlane wykonywane w związku z Konferencją COP24 i pełnieniem przez Polskę funkcji Prezydencji Konferencji Stron będą wyłączone spod stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, o ile zostaną spełnione warunki wskazane w ustawie. Kontrolę nad zamówieniami związanymi z organizacją tej konferencji będzie sprawowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Zorganizowanie Konferencji COP24 i pełnienie przez Polskę funkcji Prezydencji Konferencji Stron ma być sfinansowane, w istotnej części, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. „W projekcie określono górny limit tych środków na ok.128 mln zł. Zapewni to stabilne sfinansowanie tego przedsięwzięcia” – czytamy w komunikacie.


„Realizacja porozumienia o klimacie zależy od zaangażowania dużych gospodarek”
Goście z całego świata

W konferencji wezmą udział przedstawiciele prawie wszystkich krajów świata. W Katowicach można się spodziewać ok. 20-30 tys. gości. Dzięki organizacji tej konferencji nasz kraj przez dwa lata (2018-2019) będzie miał znaczący wpływ na negocjacje dotyczące problematyki zmian klimatu, energetyki i zielonej gospodarki.

Przygotowana specustawa zapewni sprawne zorganizowanie tego wydarzenia, z zachowaniem bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będzie obowiązywać do końca 2019 r.


„Polska już odniosła sukces”. Prezydent chce zmiany stanowiska UE ws. klimatu

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych