zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Polska wzmacniając swoją armię absolutnie nie chce wojny; chce jedynie zabezpieczyć Polaków”

21:28, 27.10.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Polska wzmacniając swoją armię absolutnie nie chce wojny, a chce jedynie zabezpieczyć Polaków, żeby żadne niebezpieczeństwo im nie groziło - zapewnił w środę prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Duda został zapytany w środę w TVP Info o projekt ustawy o obronie ojczyzny, przedstawiony we wtorek przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Prezydent zapewnił, że projekt ten jest z nim „uzgadniany od dłuższego czasu” i stanowi „konsekwencje działań podejmowanych od kilku lat”. - Działamy konsekwentnie wzmacniając bezpieczeństwo Polski, także w ramach NATO - podkreślił.

Mówił też o tym, „jaka jest dziś sytuacja bezpieczeństwa”. - W 2014 roku została zaatakowana Ukraina. Do dziś część jej terytorium - Krym - jest okupowana. Co chwila pojawiają się niepokoje w przygranicznych rejonach Gruzji - tam była wojna w 2008 roku. Kto te konflikty zbrojne wywoływał? Rosja, która jest w naszym sąsiedztwie i nie tak dawno z Białorusią prowadziła wielkie manewry Zapad 2021, tuż przy naszej granicy i granicy litewskiej i łotewskiej - powiedział Andrzej Duda. - Czy jest potrzebne wzmocnienie bezpieczeństwa to pytanie retoryczne - dodał.

Zapewnił, że Polska wzmacniając swoją armię „absolutnie nie chce wojny”, a chce jedynie zabezpieczyć Polaków, żeby „żadne niebezpieczeństwo im nie groziło”.

Szef MON: Ustawa o obronie ojczyzny wprowadza mechanizm pozyskania dodatkowych funduszy
Zapytany o planowane znaczące zwiększenie liczebności armii - do 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. ochotników w ramach WOT - prezydent zwrócił uwagę, że Polska wraz z rozwojem gospodarczym „może sobie na więcej pozwolić”. - Rozwój armii, to także nowe miejsca pracy - zauważył.

Ustawa o obronie ojczyzny ma zastąpić kilkanaście aktów prawnych, w tym ustawę o powszechnym obowiązku obrony, ustawę pragmatyczną oraz ustawę o modernizacji i finansowaniu armii. Zakłada wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej dla ochotników; powołanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przy BGK; uelastycznione zasady awansu wojskowych czy świadczenia motywacyjne dla żołnierzy. Według przedstawionych założeń projektowana armia powinna liczyć co najmniej 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy WOT.

Duda po spotkaniu z Macronem: Mam nadzieję, że ta ważna, przyjacielska rozmowa przyniesie korzyści Polsce, Francji i UE

Kalendarz transmisji

Listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
30-11-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych