zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Polska zabiega o unijne fundusze dla rolników. Premier spotkał się z komisarzem ds. rolnictwa

07:56, 15.04.2019;   autor: akune;   źródło: IAR

Ponad dwie godziny trwała w niedzielę w Brukseli kolacja premiera Mateusza Morawieckiego z komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem i dyskusja o unijnym budżecie. W kolacji wzięli ponadto udział wysocy rangą urzędnicy Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa w Komisji Europejskiej.


Podziel się:   Więcej

Głównym tematem rozmowy były dopłaty dla rolników oraz wsparcie z unijnego programu rozwoju obszarów wiejskich. Chodzi między innymi o fundusze dla hodowców trzody chlewnej i bydła. Polska od wielu lat zabiega o wyrównanie dopłat dla rolników w Unii.

Od czasu naszego wejścia do Wspólnoty nadal widoczne są różnice w subsydiach między rolnikami z Europy Środkowo-Wschodniej i tymi z Zachodniej. Jeśli natomiast chodzi o program, którego celem jest modernizacja gospodarstw rolnych i rozwój infrastruktury wiejskiej, to Polska zabiega by z niego dodatkowe wsparcie otrzymali hodowcy trzody chlewnej i bydła w zamian za poprawę dobrostanu zwierząt.

To było kolejne spotkanie premiera z unijnym komisarzem w ostatnich tygodniach o czym szef rządu informował przed odlotem do Brukseli.

– Rolnictwo jest dla nas jednym z kluczowych obszarów, który negocjujemy, Wspólna Polityka Rolna, dopłaty dla rolników, ale też program rozwoju obszarów wiejskich, w ramach którego unowocześniamy infrastrukturę terenów wiejskich, naszego rolnictwa, jest dla nas kluczowy – powiedział szef rządu.

– Jesteśmy na dobrej drodze, żeby ten budżet był jeszcze lepszy dla Polski, niż wcześniej sobie zakładaliśmy. Te główne elementy dla rolnictwa zdecydowanie będą bardziej korzystne niż to co Komisja Europejska przedstawiła w maju – mówił premier.


Premier Morawiecki w Brukseli. Rozmowy o budżecie i Baltic Pipe
Negocjacje w toku

Opublikowany wtedy projekt budżetu przewidywał cięcia w rolnictwie dla Polski w wysokości 5-7 mld euro w porównaniu z obecnym budżetem. Teraz negocjacje toczą się w gronie państw członkowskich, ale po ich zakończeniu Komisja będzie musiała wydać zgodę na programy uruchamiające wypłatę funduszy.

O unijnych funduszach ze wspólnej kasy po 2020 r. premier będzie też w poniedziałek rozmawiał z komisarzem ds. budżetu Guentherem Oettingerem.Morawiecki: Wynegocjujemy w UE znakomity budżet na rolnictwo