zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Polski program pożyczek i gwarancji o wartości 700 mln euro zatwierdzony przez KE

21:00, 08.04.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdziła polski program pożyczek i gwarancji o wartości 700 mln euro (ok. 3,5 mld zł), przewidziany jako wsparcie gospodarki w związku z pandemią koronawirusa, z którego skorzystać może ok. 20 tys. firm.


Podziel się:   Więcej

– Zatwierdzony dzisiaj polski program o wartości 700 mln euro umożliwi wsparcie polskiej gospodarki w okresie pandemii wywołanej przez koronawirusa, dzięki udzielaniu gwarancji publicznych na zabezpieczenie pożyczek oraz dopłat do oprocentowania pożyczek – powiedziała wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager, odpowiadająca za politykę konkurencji.

– W ten sposób przedsiębiorstwa będą mogły pokrywać bezpośrednie potrzeby w zakresie płynności środków i kontynuować swoją działalność w tych trudnych czasach – dodała.

Po zatwierdzeniu przez Komisję programu gwarancji Polska zgłosiła KE 3 kwietnia nowy program pomocy dla przedsiębiorstw w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią.

Program będzie współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej - przede wszystkim z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

Komisja uznała, że środek zgłoszony przez władze polskie jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach dotyczących pomocy publicznej, które przyjęte zostały w marcu.


Morawiecki: proponujemy tarczę bez precedensu; co najmniej 100 mld zł trafi do firm
„Przede wszystkim ograniczono kwotę pożyczki przypadającą na przedsiębiorstwo do tego, co jest niezbędne do zaspokojenia jego potrzeb związanych z płynnością w najbliższej przyszłości, a opłaty gwarancyjne i stopy procentowe odpowiadają minimalnym poziomom określonym w tymczasowych ramach” – podała KE.

„Gwarancje i pożyczki będą udzielane do końca bieżącego roku, na okres nieprzekraczający sześciu lat. Pomoc może zostać przyznana wyłącznie tym przedsiębiorstwom, które nie znajdowały się w trudnej sytuacji przed dniem 31 grudnia 2019 r., których w znaczący sposób dotknęły skutki pandemii wywołanej przez koronawirusa” – poinformowała Komisja Europejska.

„Polska szacuje, że z udzielanych w ramach programu pożyczek i gwarancji, których łączną wysokość określono na poziomie 3,5 mld złotych (0,7 mld euro), skorzysta około 20 tys. przedsiębiorstw– – podała KE.


Schreiber: wartość pakietu uzupełniającego do tarczy antykryzysowej to ponad 11 mld zł

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
30-05-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych