zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Polski rząd doprowadził do usunięcia z komunikatora Telegram kanałów z przeciekami”

22:16, 15.07.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Interwencja polskiego rządu oraz pomoc jednego z krajów NATO pomogły usunąć z komunikatora Telegram dwa kanały, gdzie od kilku tygodni umieszczano materiały pochodzące ze skrzynki ministra Michała Dworczyka - poinformowała w czwartek Wirtualna Polska.


Podziel się:   Więcej

Według Wirtualnej Polski „w walkę z dwoma kanałami działającymi na Telegramie zaangażowanych było kilka departamentów Kancelarii Premiera Rady Ministrów”. „Urzędnicy z departamentów regulacji cyfrowych, prawnego i polityki cyfrowej zasypywali pismami samego Telegrama, jak i inne instytucje odpowiedzialne lub mogące mieć wpływ na jego działanie” - czytamy na WP.pl.

Portal dowiedział się, że „kluczową rolę odegrał jeden z doradców w departamencie cyberbezpieczeństwa KPRM, odpowiedzialny za kontakt z Telegramem”.

„Można powiedzieć, że w pewnym momencie Telegram został uświadomiony, że dalsze utrzymywanie tych dwóch kanałów może zagrozić istnieniu samego Telegrama, a KPRM dysponuje instrumentami, które pomogą to wyegzekwować” - powiedziała Wirtualnej Polsce osoba zaangażowana w proces usuwania obu kanałów.


Dworczyk: Atak cybernetyczny został przeprowadzony z terenu Federacji Rosyjskiej
WP.pl podaje, że kluczowa okazała się również „pomoc ze strony jednego z krajów NATO, gdzie znajduje się część infrastruktury Telegrama”. „W ten sposób udało się wywrzeć na firmę presję, która sprawiła, że w czwartek wieczorem kanały zostały usunięte” - wyjaśnia.

Według Wirtualnej Polski „Polakom pomogli też Amerykanie - na Telegram naciskało Apple - firma zarządzająca aplikacją miała usłyszeć groźbę usunięcia komunikatora ze sklepu Apple”. „Polakom pomagało też Google - w tym przypadku również chodziło o presję dotyczącą wycofania aplikacji ze sklepu Google” - czytamy.


Szef BBN rozmawiał z zastępcą sekretarza generalnego NATO o reakcji na cyberatak

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych