zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Polskie serce pękło. Katyń '40”. Marszałek Sejmu ogłasza konkurs

16:01, 28.01.2020;   autor: akune, msies;   źródło: PAP, IAR

W 80. rocznicę zbrodni katyńskiej ogłaszamy pierwszy ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki „Polskie serce pękło - Katyń'40”. Chcemy zaprosić do udziału w nim młodzież szkół średnich – ogłosiła we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Konkurs rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 23 marca.


Podziel się:   Więcej

We wtorek w Muzeum Katyńskim w Warszawie, marszałek Sejmu oceniła, że nie można w tym miejscu nie wspominać tych, którzy byli w latach 1939-40 bestialsko mordowani przez Sowietów w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie, Katyniu, Bykowni.

– Dziś to pokolenie wojenne powoli odchodzi i naszym obowiązkiem - nas żyjących, a także przyszłych pokoleń - jest przechowywanie pamięci, dlatego że nie ma przyszłości bez szacunku i pamięci o przeszłości – zaznaczyła.

Marszałek Sejmu przypomniała, że w tym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. – Pomyślałam, że musimy to w jakiś szczególny sposób upamiętnić i zdecydowałam, że w tym roku po raz pierwszy ogłosimy ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki „Polskie serce pękło - Katyń'40” (...). Chcemy zaprosić do udziału w tym konkursie młodzież szkół średnich. Konkurs będzie zarówno konkursem plastycznym na pocztówkę z Katynia, ale także konkursem literackim na temat dlaczego musimy pamiętać o Katyniu – powiedziała Witek.
„To symbol siły, której nie odebrał Katyń, nie odebrała smoleńska ziemia". Prezydent zasadził dąb pamięci
 
 
 
...
 
Jak dodała, konkurs rozpocznie się 1 lutego i będzie trwał do 23 marca. Gala wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się 24 kwietnia w Sali Kolumnowej polskiego parlamentu. W Komitecie Honorowym konkursu znaleźli się minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Przewodniczącym Komitetu będzie prezydent RP Andrzej Duda. Witek poinformowała także, że na czele komisji konkursowej stanie prof. Tadeusz Wolsza.

– Bardzo bym chciała, żeby to był konkurs rzeczywiście ogólnopolski, żebyśmy zachęcili, i tu apel do nauczycieli, wszystkich uczniów do tego, żeby tę pamięć w sobie przechowywali, żeby się tym zainteresowali, bo jest to zbrodnia, która tylko dzięki temu, że rodziny katyńskie domagały się jej wyjaśnienia, że walczyły o godność tych, którzy tam bestialsko zostali zamordowani, (...) to dzięki uporowi rodzin katyńskich, niezależnych historyków, a także większości polskiego społeczeństwa udało się stworzyć takie miejsce jak to - Muzeum Katyńskie – podkreśliła. Jak mówiła, jest to placówka „wyjątkowa, jedyna na świecie taka, w której znajdujemy milczące dowody tamtej zbrodni”. – Gdyby ktoś, kiedyś chciał powiedzieć, że to nie w tym czasie, to nie Sowieci, to nie da się tego ukryć, bo na tych pamiątkach, które tutaj są przechowywane są napisy mówiące i świadczące o tym, kto tutaj zginął, bo mamy też nieśmiertelniki, ale także, w którym to było roku, a po ubraniach możemy rozpoznać, w jakich miesiącach. Musimy dbać o tę pamięć – zaznaczyła Witek.

Dodała, że ma nadzieję, iż niezależnie od tego, kto w przyszłości będzie marszałkiem Sejmu „ta inicjatywa, zapoczątkowana w tym roku, będzie się rozwijała przez kolejne lata, może w innej formie, ale żebyśmy jednak temu młodemu pokoleniu, tę pamięć o zbrodni sowieckiej przekazywali, żebyśmy o tym pamiętali”.
Zbrodnia katyńskaWiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., NKWD – policja polityczna ZSRR - wymordowała blisko 22 tys. obywateli RP. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

75 lat temu, 11 kwietnia 1943 r., niemiecka Agencja Transocean poinformowała o „odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3 tys. oficerów polskich” w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. 13 kwietnia jest obchodzony jako rocznica zbrodni katyńskiej.

„Oddając hołd ofiarom, dajemy świadectwo, że pamiętamy”


Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
22-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych