Ustawa przewidująca pomoc finansową dla działaczy opozycji antykomunistycznej i represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956-89 weszła w życie 31 sierpnia ub.r. Objęła osoby, które w tym okresie łącznie przez co najmniej 12 miesięcy prowadziły tę, zagrożoną odpowiedzialnością karną, działalność. Z tego czasu wyłączono okres, kiedy niezależny ruch studencki lub związkowy był legalny.
Status działacza opozycji potwierdza w drodze decyzji administracyjnej szef Urzędu ds. Kombatantów, po stwierdzeniu przez prezesa IPN, czy osoba ta nie współpracowała z komunistycznymi organami bezpieczeństwa. Potwierdzenie następuje na wniosek działacza lub pośmiertnie - członka rodziny. Wnioski muszą zawierać dowody potwierdzające działalność opozycyjną i decyzję IPN lub dokument potwierdzający nadanie Krzyża Wolności i Solidarności. Pomoc ma być świadczona tylko osobom w szczególnie trudnej sytuacji materialnej.
Poprawkami do zaproponowanej przez członków komisji senackich nowelizacji ustawy zajęły się we wtorek komisje: Budżetu i Finansów Publicznych; Praw Człowieka, Praworządności i Petycji; Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz komisja Ustawodawcza.
Działacze opozycji w PRL otrzymają wsparcie finansowe
Pomoc bezterminowa, bez względu na dochód
Komisje poparły poprawkę wprowadzającą przyznawanie świadczenia pieniężnego w dotychczasowej wysokości, czyli 400 zł, natomiast bezterminowo i bez względu na dochód osoby uprawnionej. Wysokość tej kwoty ma być rewaloryzowana.
Legitymacja i odznaka działacza opozycji
Członkowie połączonych komisji zarekomendowali także poprawkę zakładającą, że legitymacja i odznaka działacza opozycji powinny być przyznawane z urzędu wraz z decyzją o przyznaniu statusu działacza opozycji.
Bez emerytury, renty, dochodów
Senatorowie przychylili się również do zmiany przewidującej, że działaczowi opozycji, jeśli nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innych niezbędnych środków utrzymania, przysługuje świadczenie w wysokości najniższej emerytury lub renty, a po jego śmierci jego bliskim przysługuje zasiłek pogrzebowy.
Zaakceptowano również poprawki o charakterze techniczno-legislacyjnym.
Poprawki odrucone
Członkowie komisji nie zarekomendowali zaś m.in. poprawki przewidującej podniesienie z urzędu od 1 stycznia 2017 r. wysokości dodatku kombatanckiego tak, aby wraz z dodatkiem kompensacyjnym i ryczałtem energetycznym stanowił kwotę odpowiadającą połowie dzisiejszej najniższej emerytury. Nie poparli także zamiany wprowadzającej uprawnienie pracownicze w postaci zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w czasie wykonywania czynności związanych ze statusem działacza opozycji. Brak akceptacji argumentowano m.in. brakiem sprecyzowania, jakie są to czynności.