zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pomorski: Jeżeli Chojna-Duch prosiła mnie o opinię, to ją wyrażałem

16:02, 04.07.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Jeżeli wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch prosiła mnie o opinię, to ją wyrażałem – zeznał w czwartek przed sejmową komisją śledczą ds. VAT doradca podatkowy Wiesław Pomorski. Podkreślił, że nie był doradcą społecznym w resorcie finansów.


Podziel się:   Więcej

Świadek kilkakrotnie podczas przesłuchania podkreślał, że jest „czynnym i zapracowanym doradcą podatkowym”. Przyznał, że sporządził notatkę, w której uważał, że likwidacja 30-proc. sankcji dla przedsiębiorców, którzy nie płacą VAT, jest zasadna. Podkreślił jednak, że pisząc tę opinię nie dysponował żadnym materiałem, który pochodziłby z Ministerstwa Finansów.

– Nie pamiętam, żeby minister Chojna-Duch przekazywała mi jakieś materiały – powiedział. Zaznaczył również, że gdyby pisał tę notatkę rok później, nie dałby takiej rekomendacji, bo „jego wiedza o karuzelach była już większa”.

Pytany o to, jaki był charakter współpracy z Chojną-Duch, wskazał, że „to była wymiana poglądów”. Powiedział, że znał się z nią bardzo długo, był jej doktorantem, a także miał jej pełnomocnictwo jako doradca podatkowy. Zaznaczył, że „jako doradca zawsze odpowiadałem na pytania, które zadawała pani Chojna-Duch, która w pewnym okresie została wiceministrem i chciała zasięgnąć mojej opinii”.Komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje Wiesława Pomorskiego
 
 
 
...
 
„Zabrakło silnego państwa”

Pomorski podkreślił, że nie był doradcą społecznym w resorcie finansów. Tłumaczył, że na prośby wiceminister Chojny-Duch starał się odnosić na piśmie ponieważ bardzo ją ceni.

Świadek pytany był także o to, czy wśród firm, które są jego klientami są też takie, które mają problemy karno-skarbowe. Powiedział, że nie brał spraw, w których świadomie wyłudzano VAT, natomiast wśród jego klientów były ofiary karuzel VAT-owskich.

Podkreślił poza tym, że w 2008 roku przeciętny podatnik nie miał wiedzy jak działa karuzela VAT. Mówił też, że organy podatkowe nie do końca chciały ścigać tych którzy kierowali tym procederem. – Zabrakło silnego państwa – dodał.Jarosz: W latach 2009-2015 nie było systemowych działań, które uszczelniłyby system podatkowy

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
14-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych