zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Ponad 4 mln uczestników w imprezach LZS w 2019 roku

18:08, 02.03.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

W imprezach przez nas organizowanych w 2019 roku uczestniczyło ponad 4 mln osób - poinformował na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki przewodniczący Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych Władysław Kosiniak-Kamysz.


Podziel się:   Więcej

Ludowe Zespoły Sportowe w tym roku będą obchodziły 75. rocznicę działalności. Oficjalnie za datę powstania przyjmuje się 16 marca 1946 roku, gdy w Czarnowąsach na Opolszczyźnie założono koło LZS.

LZS aktualnie zrzeszają ponad 211 tysięcy aktywnych członków, wśród nich 140 tysięcy to dzieci i młodzież szkolna. Głównym zadaniem Zrzeszenia jest od początku istnienia organizacji propagowanie idei sportu wszędzie tam, gdzie jest na to zapotrzebowanie. Obecnie we wszystkich 16 województwach działa około 6,5 tysiąca jednostek organizacyjnych, które na wsi, obok Ochotniczej Straży Pożarnej, są postrzegane jako najważniejsi animatorzy życia społecznego i kulturalnego.

– Nie jest tajemnicą, że LZS to znana w całym kraju marka upowszechniająca sport. Zasadniczo zajmujemy się sportem powszechnym, ale z naszych szeregów wyszło wielu mistrzów olimpijskich i świata, którzy dzisiaj są ikonami polskiego sportu. Pamiętamy o nich, w roku jubileuszu 75-lecia działalności będzie chcieli przypominać ich osiągnięcia i ich drogę do najwyższych sportowych laurów. Przeważnie zaczynała się ona w małych klubach, na prowincji - powiedział przewodniczący LZS.Prezydent: można cieszyć się sportem i zmagać się z samym sobą, pokazując wolę zwycięstwa
Kosiniak-Kamysz podziękował wszystkim działaczom, którzy z reguły społecznie pracują w klubach. – To pasjonaci całym sercem oddani idei krzewienia sportu i kultury fizycznej. Bez ich pracy nie mielibyśmy tylu mistrzów, wielkich sportowców, którzy na całym świecie rozsławiali, i nadal to czynią, imię Polski.

W swoim wystąpieniu szef LZS podkreślił, że zrzeszenie skupia wszystkich, nie tylko ludzi z jednego ugrupowania politycznego. To jest - zdaniem Kosiniaka-Kamysza - wielki atut organizacji, która koncentruje się wyłącznie na działalności statutowej.

– Dobrze nam się współpracuje z resortem sportu, choć dotacje budżetowe, jakie otrzymujemy mogłyby być wyższe - podkreślił.

Od 2019 roku dotacja z resortu dla LZS wzrosła z 2,5 do 3,5 mln złotych. Kosiniak-Kamysz przypomniał, że kilka lat temu wynosiła ona prawie 8 mln złotych. – Teraz w tej wysokości też by się przydała, mogę zapewnić, że takie pieniądze będą dobrze wydane – zadeklarował.
Przewodniczący wykonawczy LZS Marek Mazur przypomniał, że w LZS nadal największym zainteresowaniem cieszy się piłka nożna. Ale doskonałe wyniki w szkoleniu osiągają także sekcje podnoszenia ciężarów, judo, kolarstwa.

W drugiej części posiedzenia komisji zajęto się działalnością Szkolnego Związku Sportowego oraz jego roli w upowszechnianiu sportu dzieci i młodzieży. Prezes SZS Grzegorz Janik podkreślił, że SZS działają praktycznie we wszystkich polskich szkołach. W 2019 roku ponad 1 mln dzieci i młodzieży wzięło udział w imprezach organizowanych przez SZS.

Fundamentem organizacji są nauczyciele wychowania fizycznego, których rola często jest niedoceniana. A to przecież oni są tymi, którzy rozpoczynają szkolenie uzdolnionej młodzieży, to właśnie oni jako pierwsi wynajdują „perełki” sportowe, które później po „oszlifowaniu” przez innych szkoleniowców stają się diamentami polskiego sportu.

Szef SZS przyznał jednak, że organizacja ma sporo problemów związanych z finansowaniem działalności. – Mamy coraz niższe dotacje budżetowe. Dwa lata temu wynosiła ona jeszcze 300 tysięcy, w tym roku będzie już tylko 100 - ujawnił. Janik poprosił przedstawiciela resortu o wyjaśnienie, co jest tego powodem.
Dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich MKDNiS Dariusz Buza przyznał, że SZS to świetna organizacja, która jednak nie wykorzystała wszystkich szans, jakie miała w przeszłości. Teraz konieczne są bardziej nowoczesne formy działania, które zatrzymają obserwowany spadek zainteresowania dzieci i młodzieży zajęciami sportowymi w szkole. – Proponuję, aby SZS złożył do resortu nowe aplikacje dotyczące swoich programów, będą rozpatrzone - wyjaśnił.

Buza zasugerował, że gotowy jest spotkać się z przedstawicielami SZS, aby porozmawiać o działalności Związku i wspólnie poszukać rozwiązania obecnej, rzeczywiście trudnej sytuacji.

Premier: wierzę, że będziemy w stanie osiągnąć wielkie sukcesy w piłce nożnej

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
16-04-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych