zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Poprawki klubu PiS do nowelizacji ustaw sądowych

14:00, 17.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Złożyłem poprawki, które zgrupowane są w pięciu zestawach i tych poprawek wszystkich jest 15 – powiedział w piątek senator Józef Zając (PiS). Dodał, że myśli, że przyczynią się one do „pewnego złagodzenia wymowy wypowiedzi niektórych przepisów”, jak również są przychylne grupie sędziowskiej.


Podziel się:   Więcej

W piątek Senat kontynuuje rozpatrywanie nowelizacji ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

Podczas posiedzenia senator Józef Zając (PiS) zgłosił 15 poprawek. – Złożyłem poprawki, które zgrupowane są w pięciu zestawach i tych poprawek wszystkich jest 15. Myślę, że one przyczynią się do pewnego złagodzenia wymowy wypowiedzi niektórych przepisów, jak również są przychylne grupie sędziowskiej – powiedział Zając.

Podczas posiedzenia zaznaczył też, że sądy muszą być „dla obywatela, a nie obywatel dla sądów”.

– "Opozycja nazwała ustawę +kagańcową+. To budzi mało przyjemne skojarzenia, gdyż kaganiec to coś, co zakłada się groźnym zwierzętom, by nie zrobiły człowiekowi krzywdy. To niezbyt właściwe postawienie sprawy i niedopuszczalna forma określenia dla takiej ustawy. To również niewłaściwe wobec wszystkich sędziów, którzy obłożeni setkami spraw, chcą reformy sądownictwa, by ludzie nie czekali latami na wyroki – mówił senator Zając.

Dodał też, że to niewłaściwe wobec sędziów, którzy w dobrej wierze uczestniczyli w pracach nad ustawami dot. sądownictwa. "Takie określenie ustawy i nadanie jej znaczenia po prostu nie przystoi, zwłaszcza, gdy pojawia się w senacie RP" - stwierdził senator Zając.

Podkreślił jednocześnie, że niezależność sądów i niezawisłość sędziów to podstawa demokratycznego państwa, dlatego tak ważne jest porozumienie na poziomie zasad. – Powinny one wytyczać kierunki zmian. Jesteśmy przekonani, że prace nad ustawą, jak i reformą w sądownictwie powinny być kontynuowane. Wymiar sprawiedliwości to żywy organizm, który tworzą ludzie i instytucje. Jako parlamentarzyści jesteśmy zobowiązani do troski, aby polskie sądownictwo funkcjonowało jak najlepiej. Jesteśmy zobowiązani do pracy nad zmianami, gdy dostrzegamy, że coś trzeba poprawić – mówił senator Zając.

Senator Zając powiedział również, że niektóre ustawy muszą podlegać „stałym korektom i uzupełnieniom, tak by odpowiadały na wyzwania szybko zmieniającego się świata i potrzeby społeczne”.

– Chcemy, by ustawy dot. sądownictwa były fundamentem w oparciu, o który będą wydawane stabilne i mądre wyroki w rozsądnym czasie (..), dlatego też składamy poprawki, które uwzględniają nie tylko zasady konstytucji, ale również ratyfikowane umowy międzynarodowe zarówno w postępowaniu dyscyplinarnym, jak i postępowaniach związanych z działalnością orzeczniczą sądów – oświadczył senator Zając.

Podkreślił, że w postępowaniu dot. obowiązku sędziów, wskazania przynależności do stowarzyszeń widzi dążenia do transparentności. – Poprawki nasze uwzględniają prawa człowieka gwarantowane w konstytucji i ratyfikowanych konwencjach praw człowieka. Wzmacniają one gwarancję sędziowskiej niezawisłości poprzez rozszerzenie składu orzekającego o uchylenie immunitetu sędziemu w pierwszej instancji do dwóch sędziów SN i ławnika, a w drugiej instancji do trzech sędziów i dwóch ławników – oświadczył senator Zając.


Senatorowie PiS: Protestujemy przeciwko kneblowaniu ust senatorom


Senatorowie kontynuują prace nad nowelą ustaw sądowych

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
22-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych