zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Posłanki KO apelują do rządu, by nie odbierał samorządom wypłat świadczeń z programu 500 plus

12:41, 22.06.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Posłanki KO wyraziły we wtorek zaniepokojenie planowanymi przez rząd zmianami systemu wypłat świadczeń z programu 500 plus, które miałby przejąć od samorządów ZUS. Przestrzegały, że stracą na tym i samorządy, i beneficjenci programu.


Podziel się:   Więcej

Media, m.in. „Gazeta Wyborcza”, informowały niedawno, że 500 plus przechodzi w pełni w cyfrową erę. Nad projektem w tej sprawie pracuje obecnie rząd. Według propozycji - jak pisała „GW” - wypłaty z programu 500 plus będzie można otrzymać tylko na konto, a wniosek zgłosić jedynie przez internet. Stanie się to po stopniowym przejęciu od samorządów obsługi świadczenia przez ZUS.

Projektowane zmiany niepokoją polityków Koalicji Obywatelskiej. We wtorek konferencję w tej sprawie zorganizowały posłanki KO: Gabriela Lenartowicz, Joanna Frydrych i Ewa Kołodziej.

Lenartowicz przekonywała, że samorządy, które do tej pory odpowiadały za obsługę świadczeń z programu 500 plus, doskonale wywiązały się z tego zadania. - Samorządy wykonały ogromną pracę, przeszkoliły pracowników, przygotowały stanowiska, zatrudniły pracowników i teraz te kwestie będą musiały z dnia na dzień rozwiązać, zrezygnować z tego wsparcia - powiedziała posłanka KO. Jak dodała, przygotowywane przez rząd zmiany, co zrozumiałe, niepokoją więc samorządowców.

Lenartowicz wyraziła przy tym pogląd, że powodem reformy systemu wypłacania świadczeń z 500 plus jest chęć dalszej centralizacji państwa przez PiS, tak by 500 plus było „wyłącznie w rękach państwa”.


Prezydent Nic nie zagraża wypłatom z programu Rodzina 500 Plus
Joanna Frydrych przestrzegała, że na projektowanych zmianach stracą beneficjenci programu, zwłaszcza ci, którzy niezbyt dobrze radzą sobie z obsługą komputera i internetu, a także samorządy. Przypomniała, że przekazywane samorządom przez rząd środki budżetowe na wypłatę 500 plus stanowią ich dochód. - Zabranie tych środków może mieć wpływ na zmniejszenie zdolności kredytowej dla zaciągania zobowiązań na pokrycie własnych wkładów przy realizacji projektów, choćby unijnych - wskazała posłanka Koalicji. To z kolei - jak dodała - może skutkować ograniczeniem inwestycji samorządowych. - Stracą na tym mieszkańcy - zaznaczyła Frydrych.

Ewa Kołodziej przestrzegała z kolei, że utrata części dochodów przez samorządy i co za tym idzie - pogorszenie ich sytuacji finansowej może w przyszłości stanowić pretekst do wprowadzenia w nich zarządów komisarycznych. - To będzie możliwość skoku obecnej władzy na samorządy. Nie możemy pozwolić na to, żeby PiS miało bat w tak okrutny sposób na świetnie funkcjonujący samorząd w naszym kraju - podkreśliła Kołodziej.Prezydent będzie apelował do zamożnych, by nie pobierali 500 Plus