zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Posłanki Lewicy spotkają się z marszałek Sejmu ws. żeńskiej formy „posłanka”

21:17, 19.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Chodzi o stosowanie feminatywów w odniesieniu do parlamentarzystek, które w dokumentach i na tabliczkach chciałby być tytułowane „posłankami”, a nie „posłami”.


Podziel się:   Więcej

Przed pierwszym posiedzeniem Sejmu posłanki Lewicy złożyły w Kancelarii Sejmu pismo, w którym domagają się, aby na drukach sejmowych i tabliczkach przy miejscach w sali plenarnej były „żeńskie końcówki”, czyli aby zamiast słowa „poseł” stosowano wobec nich sformułowania „posłanka”.

W ubiegłym tygodniu w dniu inauguracji prac IX kadencji Sejmu posłanka Lewicy Wanda Nowicka poinformowała na Twitterze, że Kancelaria Sejmu nie uwzględniła postulatu posłanek Lewicy, aby na sali sejmowej, na tabliczkach przy ich miejscach widniał napis „posłanka” zamiast „poseł”. Oświadczyła, że to niemiła niespodzianka i posłanki Lewicy będą walczyć dalej o zmianę tabliczek. – W Sejmie RP VII kadencji byłam posłanką, w Sejmie IX kadencji jestem posłem. To jeszcze nie koniec – napisała Nowicka.

W środę posłanki Lewicy spotkają się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. – Chcemy porozmawiać o naszym wniosku o uwzględnienie naszej prośby, żeby na tabliczkach funkcjonowało określenie „posłanka”, a nie „poseł”. Nasza prośba została odrzucona, chcemy poznać uzasadnienie takiej decyzji i porozmawiać o tym, że język ma znaczenie i być może jednak możliwa jest zmiana tej decyzji i uwzględnienie naszej prośby – powiedziała PAP Agnieszka Dziemianowicz–Bąk.

– Język jest ważny ponieważ kształtuje rzeczywistość – podkreśliła posłanka. – Mamy wciąż Sejm, w którym kobiet jest mniej. Mamy system władzy, w którym kobiet jest rażąco mniej. Nowy rząd powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego jest skrajnie nieproporcjonalny, jeżeli chodzi o płeć. Tym bardziej, jeżeli w Sejmie są posłanki, które chcą podkreślać, że są właśnie posłankami – uważamy, że nasza wola powinna zostać uszanowana. Nie narzucamy naszej woli innym paniom poseł, jeżeli chcą się tak tytułować, szanujemy taki wybór, ale nie do końca rozumiemy, czemu nasz wybór może nie być uszanowany – dodała.

W ocenie Dziemianowicz-Bąk, sprawa „żeńskich końcówek” zajęła zbyt dużo uwagi opinii publicznej.

PAP pytała w ub. tygodniu, czy Kancelaria Sejmu przychyli się do postulatu Lewicy ws. zmiany tabliczek. „Nie można wykluczyć, że sprawa będzie dyskutowana na jednym z kolejnych Prezydiów Sejmu. Jednocześnie na razie przyjęta forma pozostaje obowiązująca” – przekazał PAP dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

W liczącym 49 osób klubie Lewicy (SLD, Wiosna, Lewica Razem) jest 21 kobiet. Najwięcej z nich, bo aż 12, weszło do Sejmu z rekomendacji Wiosny. Pięć posłanek zostało wybranych z rekomendacji SLD, w sześcioosobowej reprezentacji Lewicy Razem są cztery kobiety.

Tabliczki na sali sejmowej pod dyskusję prezydium Sejmu

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
06-12-2019
  • Przybycie premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel na teren byłego obozu zagłady Auschwitz I 10:45
  • II spotkanie z cyklu „Śniadania w Belwederze. Jak ożywić przedsiębiorczość w Polsce” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy 11:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel kwiatów przy Ścianie Straceń 11:20
  • Udział premiera Mateusza Morawieckiego w oficjalnej części uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau 12:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel zniczy przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu 13:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych