zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Posłanki PO apelują o nie wprowadzanie zakazu aborcji. PiS odpowiada: decyzja w zgodzie z sumieniem

15:41, 01.04.2016;   autor: pw;   źródło: PAP

– Zostawcie kobiety w spokoju – apelowały posłanki PO, które zwróciły się w piątek z apelem do polityków PiS, by nie wprowadzali całkowitego zakazu przerywania ciąży. Rzeczniczka PiS odpowiada, że posłowie tej partii będą podejmowali decyzję zgodnie z własnym sumieniem.


Podziel się:   Więcej

W połowie marca do marszałka Sejmu wpłynęło zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”, który będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej przerywanie ciąży. Zwolenniczką wprowadzenia takich rozwiązań jest premier Beata Szydło. Szef PiS Jarosław Kaczyński mówił w czwartek, że jest przekonany, iż większość klubu PiS poprze całkowity zakaz aborcji.

Zakaz już jest?

Marzena Okła-Drewnowicz (PO) zaznaczyła na piątkowej konferencji prasowej, że w Polsce już obowiązuje zakaz aborcji. – Ponad 20 lat temu wypracowany kompromis mówi o tym bardzo wyraźnie, że w Polsce nie ma prawa do swobodnego dokonywania aborcji – podkreśliła posłanka.

Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek pytana o apel posłanek PO odpowiedziała, że każdy projekt obywatelski będzie procedowany w Sejmie, bo PiS obiecywało to w kampanii wyborczej.

– Każdy z posłów PiS w sprawach światopoglądowych głosuje zgodnie z własnym sumieniem. Tak też będzie przy okazji procedowania tego projektu. Nie będzie dyscypliny (głosowania) – podkreśliła.
Okła-Drewnowicz przypomniała, że obecna ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży dopuszcza przerywanie ciąży w trzech przypadkach, m.in. w razie zagrożenia zdrowia i życia kobiety.

Przypomniała, że aborcji można także dokonać, gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony oraz gdy ciąża powstała w następstwie czynu zabronionego - gwałtu lub kazirodztwa.

Co zrobi PO?

Gdyby w Sejmie doszło do głosowania w sprawie zaostrzenia prawa antyaborcyjnego, klub Platformy opowie się przeciwko takiemu rozwiązaniu. Wielichowska zastrzegła jednak, że w tej sprawie posłów nie będzie obowiązywać dyscyplina.

W obywatelskim projekcie, który chce złożyć w Sejmie Inicjatywa Ustawodawcza „Stop aborcji”, znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe, prawne możliwości aborcji, a także nakładające na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.

Za wprowadzeniem całkowitego zakazu aborcji opowiedziało się w środę Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
08-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych