zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Posłowie KO, Lewicy i PSL wnoszą o zwołanie Komisji Spraw Wewnętrznych ws. działań policji

16:49, 27.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Posłowie KO, Lewicy i PSL wystąpili w piątek do marszałek Sejmu o zwołanie w trybie nadzwyczajnym na najbliższy czwartek posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Chcą, by na komisji omówione zostało postepowanie policji podczas niedawnych zgromadzeń w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

Na wspólnej konferencji w Sejmie głos zabrali Konrad Frysztak (KO), Wiesław Szczepański (Lewica) i Urszula Pasławska (PSL).

Szczepański – który jest przewodniczącym komisji administracji i spraw wewnętrznych – mówił, że pod wnioskiem o zwołanie komisji podpisali się wszyscy posłowie opozycji z jego komisji z wyjątkiem przedstawiciela Konfederacji.

Polityk Lewicy doprecyzował, że w piśmie do marszałek Elżbiety Witek wnosi o zwołanie w trybie nadzwyczajnym komisji w najbliższy czwartek, o godz. 12.00.

Frysztak mówił, że w piątek w Senacie powinno odbyć się wysłuchanie organów nadzorujących policję, czyli wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra SWiA Mariusza Kamińskiego.

– Ci panowie nie pojawili się w Senacie, nie złożyli stosownych oświadczeń, zaś z drugiej strony mieliśmy wystąpienia osób, które były pokrzywdzone w ostatnich dniach na ulicach stolicy – mówił poseł KO.


Lewica chce zmian w ustawie o policji, które ułatwiłyby identyfikację funkcjonariuszy
Poseł KO dodał, że we wniosku o zwołanie komisji podniesiona jest kwestia postępowania podczas ostatnich demonstracji w Warszawie policjantów wobec osób małoletnich, a przede wszystkim wobec dziennikarzy. – Nie może być tak, że wskutek działań polskiej policji cierpią osoby, które są powołane do relacjonowania wydarzeń – powiedział Frysztak.

Wspominał w tym kontekście postrzelenie podczas Marszu Niepodległości przez policję z broni gładkolufowej fotoreportera „Tygodnika Solidarność” Tomasza Gutrego oraz zatrzymanie podczas poniedziałkowej manifestacji pod MEN fotoreporterki "GW" Agaty Grzybowskiej.

Pasławska dodała, że w 2015 roku ówczesna premier Beata Szydło zapewniała, że PiS nigdy nie wyprowadzi policji do osób protestujących. Posłanka PSL mówiła, że nie należy generalnie obwiniać policjantów, którzy wykonywali rozkazy, tylko należy obwiniać decydentów politycznych.

– Tę sytuację należy wyjaśnić i odpowiedzialność powinni ponieść przede wszystkim politycy i ci, którzy takie, a nie inne rozkazy wydawali – mówiła posłanka PSL.


Dworczyk o zranieniu fotoreportera: Nie powinno było dojść do takiej sytuacji
11 listopada ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości, podczas którego doszło do starć z policją. Podczas zamieszek fotoreporter „Tygodnika Solidarnoś”" Tomasz Gutry został trafiony przez policję z takiej broni i gumowy pocisk utkwił mu w twarzy. Teraz będzie domagał się do policji odszkodowania.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy policji, którzy podczas zabezpieczania Marszu Niepodległości użyli broni gładkolufowej.

Fotoreporterka „Gazety Wyborczej” Agata Grzybowska została zatrzymana podczas poniedziałkowej demonstracji pod MEN pod zarzutem naruszenia nietykalności cielesnej policjanta. Została zwolniona po przesłuchaniu w komendzie policji przy ul. Wilczej.


Podczas pieszego Marszu Niepodległości doszło do skandalicznych sytuacji
Później fotoreporterka opublikowała oświadczenie, w którym napisała, że kiedy wykonywała swoją pracę, fotografując protest pod Ministerstwem Edukacji Narodowej, została „zaatakowana przez policjanta” – jak napisała – (tylko dlatego, że robiąc zdjęcie, błysnęłam mu w twarz fleszem), a następnie mimo okazania legitymacji prasowej, siłą wrzucona do radiowozu, gdzie próbowano mi wmówić, że to ja byłam agresywna – napisała. Dodała, że absolutnie nie przyznaje się do stawianych jej zarzutów.

Według rzecznika komendanta głównego policji insp. Mariusza Ciarki w momencie zatrzymania policjanci nie wiedzieli, że to jest fotoreporterka.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do stołecznej policji o wyjaśnienia ws. zatrzymania fotoreporterki. Zdaniem rzecznika, takie działania budzą wątpliwości z punktu widzenia przestrzegania wolności słowa i mogą wywołać "efekt mrożący" wobec dziennikarzy.


„Nie może być zgody na żadne czyny chuligańskie, na łamanie prawa”

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych