zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Posłowie KO o awansie Mejzy: Jeszcze nigdy upadek moralny rządu PiS nie był tak wyraźny

12:45, 01.12.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Jeszcze chyba nigdy upadek moralny rządu PiS, nie był tak wyraźny, jak przy awansie wiceministra sportu Łukasza Mejzy - ocenili w środę w Sejmie posłowie KO. Na ich pytanie dotyczące Mejzy miała odpowiedzieć wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, która jednak nie stawiła się.


Podziel się:   Więcej

W ubiegłym tygodniu Wirtualna Polska podała, że Mejza założył w przeszłości firmę medyczną, która miała się specjalizować w kosztownym leczeniu nowatorskimi metodami chorych na raka, Alzheimera czy Parkinsona. Jak twierdzi portal, Mejza miał osobiście przekonywać potencjalnych pacjentów, w tym dzieci, o skuteczności stosowanych przez firmę metod, które jednak zarówno w Polsce, jak i na całym świecie uznawane są za niesprawdzone i niebezpieczne. Według portalu interes Mejzy nie wypalił, za to pozostawił po sobie wielu oszukanych pacjentów i ich rodziny.

W środę w Sejmie posłowie KO zadali pytanie skierowane do Prezesa Rady Ministrów w „sprawie działań prowadzonych przez odpowiednie służby wobec mogących naruszać przepisy prawa czynności podejmowanych przez sekretarza stanu w MSiT w zakresie prowadzonej przez niego działalności w ramach firmy Vinci NeoClinic sp. z o.o., która polegała na oferowaniu ciężko lub nieuleczalnie chorym leczenia metodą o niepotwierdzonej skuteczności”.

Prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica) poinformował, że na to pytanie odpowiedzieć miała sekretarz stanu w resorcie sportu Anna Krupka, która nie stawiła się.

Kierwińki (KO): Nigdy chyba upadek moralny rządu PiS, nie był tak wyraźny, jak przy tym awansie


– To bardzo charakterystyczne, że w sprawie tej skandalicznej nominacji na wiceministra sportu, dla pana Mejzy nikt z PiS-u nie chce się wypowiadać. Nikt z PiS-u, z członków tego gabinetu nie chce bronić pana Mejzy, nie chce powiedzieć dobrego słowa o tym człowieku, bo sprawa jest po prostu nie do obrony – powiedział poseł Marcin Kierwiński (KO).

Według niego, „historia rządów PiS, to historia wielu skandalicznych nominacji”. – Wielu afer, niezrozumiałych awansów, ale jeszcze nigdy chyba upadek moralny rządu PiS, nie był tak wyraźny, jak przy tym awansie – ocenił poseł KO.

Podkreślił, że skoro nie ma nikogo reprezentującego premiera, to będzie zwracał się do siedzących na sali posłów PiS. – Zastanówcie się z kim tworzycie koalicję. Zastanówcie się, kto pomaga wam utrzymać władzę. Zastanówcie się, kto dziś jest symbolem tego gabinetu. I naprawdę tchórzostwo pana Morawieckiego, tchórzostwo pana Kaczyńskiego nie zmienia faktu, że to wy bierzecie odpowiedzialność za tę nominację, to wy bierzecie odpowiedzialność za tego człowieka – mówił Kierwiński.

Jak dodał, „prawda jest taka, że takich Mejz w rządzie Mateusza Morawieckiego i w rządzie Jarosława Kaczyńskiego jest więcej”. – Jest Mejza od respiratorów. Jest Mejza od elektrowni. Jest Mejza od TVP, Mejza od Orlenu. I jest Mejza także od zatajania oświadczeń majątkowych, bo Mejza jest po prostu w DNA tego gabinetu – dodał Kierwiński.

Poseł KO chciał wiedzieć jak Mejza był sprawdzany, gdy zostawał wiceministrem. – Jest naturalną rzeczą, że każdy z wiceministrów jest sprawdzany przez służby specjalne, sprawdzane są jego kontakty, jego interesy. Dlatego pytanie: jak długo wasze służby specjalne przekraczać będą wszelkie granice nieudolności, braku profesjonalizmu i krycia zwykłych aferzystów? – pytał poseł KO.

Szczerba (KO): mamy do czynienia z kompromitacją państwa


Zdaniem posła Michała Szczerby (KO) „dzisiaj jest ten dzień wstydu”. – Kilkudziesięciu ministrów, ponad 100 wiceministrów i nikt nie chce na tej sali reprezentować Łukasza Mejzy. Dlaczego? Dlatego, że jego spółka oferowała osobom nieuleczalnym – dzieciom, osobom starszym niesprawdzone metody leczenia – powiedział poseł KO.

Według niego, „mamy do czynienia z kompromitacją państwa”. – Najpierw powołuje się wiceministra sportu odpowiedzialnego za dotacje, za informatyzację, za nowe technologie w sporcie, za przetargi, za miliony, a później go się sprawdza – podkreślił Szczerba.

Poseł Dariusz Joński (KO) dodał, że oczekuje informacji premiera Morawieckiego w tej sprawie. – Ja chciałbym też zapytać, czy panu premierowi nie wstyd, jako ojcu trojga dzieci, że do swojego rządu powołał człowieka, który po prostu razem z innymi chciał żerować na nieszczęściu tych dzieci. Jak panu nie wstyd? – podkreślił Joński.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
27-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych