zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Posłowie KO: Trzeba znieść zakaz handlu w niedziele

15:24, 16.09.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Zgadzamy się z tym, co uważa większość Polaków - należy znieść zakaz handlu w niedziele - oświadczyli w czwartek posłowie KO Maria Janyska oraz Piotr Borys. Podkreślili jednocześnie, że pracownicy muszą mieć prawo do dwóch wolnych niedziel w miesiącu.


Podziel się:   Więcej

Sejm zajął się w czwartek projektem uszczelniającym zakaz handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.

- Ta nowelizacja wyraźnie pokazuje, że jak niepodległości broni się tak naprawdę głupiego pomysłu, pomysłu, który nie wyszedł, bo ustawodawca sam stworzył możliwości obchodzenia tego prawa - powiedziała podczas konferencji prasowej przed czwartkową debatą w Sejmie posłanka KO Maria Janyska.

- Skoro pierwotna ustawa, która mieści się na siedmiu stronach, zawiera 32 wyjątki, to proszę sobie odpowiedzieć, czy to jest zakaz? Zakaz, z samej swej natury, powinien być powszechnie obowiązujący - a tutaj, prawie trzy strony z siedmiu to są wyjątki, które sprawiają, że jedni mają ograniczoną swobodę działalności gospodarczej, natomiast inni mają z tego tytułu przywileje - dodała. Poseł KO Piotr Borys podkreślił z kolei: „jesteśmy zgodni z tym, co uważa większość - 54 proc. Polaków, którzy chcą zniesienia zakazu handle w niedzielę”. Ocenił, że zakaz godzi w prawo do wolności gospodarczej obywateli i podkreślił, że KO będzie żądać zniesienia go.

- Żądamy zniesienia zakazu handlu w niedziele, z jednoczesnym zachowaniem praw pracowniczych - oświadczył.


Rząd chce uszczelnienia przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele
Borys dodał, że proponowana przez KO likwidacja zakazu nie uderzy w pracowników, którym mają zostać zagwarantowane dwie wolne niedziele w ciągu 4 pracujących weekendów, których pracodawca nie będzie mógł zamienić na inne dni tygodnia.

Poseł KO zaznaczył ponadto, że zakaz handlu w niedzielę odbił się m.in na chcących pracować dorywczo studentach. Według niego kilkadziesiąt tysięcy studentów straciło możliwość pracy dorywczej. - Ogromna większość młodych ludzi została wyłączona z pracy dorywczej na studiach - kilkadziesiąt tysięcy studentów de facto straciło pracę - powiedział.

- Jesteśmy za wolnością gospodarczą, osobistą i prawdziwymi prawami pracowniczymi, które powinny być w Kodeksie pracy, a nie w okazyjnej ustawie, która, jak widać, może być zmieniania - oświadczyła Janyska. Borys dodał, że KO złoży do projektu ustawy uszczelniającej „stosowne poprawki”.

Posłowie KO zwrócili również uwagę, że ustawa zakazująca handlu w niedziele, a także planowane jej uszczelnienie, nie dotyczy m.in stacji benzynowych.

- Proszę sobie wyobrazić, że koncern Orlen zapowiedział otwarcie nowych formatów sprzedaży detalicznej. Zapowiedział także wejście w tak zwane „paczkomaty”, które w tej chwili stały się przyczyną wprowadzenia większych rygorów w zakazie handlu w niedzielę - powiedziała Janyska. - Dla kogo jest ta ustawa? Ma zakazywać, czy być może jest do tego, by dawać innym przywileje? - pytała.


Do Sejmu trafił projekt PiS ws. zakazu handlu w niedzielę

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych