zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Posłowie o aborcji i „konstytucji przedsiębiorców”. Dziś pierwszy blok głosowań

07:41, 10.09.2015;   autor: msies;   źródło: PAP
Projekt zakładający wprowadzenie całkowitego zakaz przerywania ciąży został przygotowany przez Fundację Pro – prawo do życia. Obecnie aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.

Autorzy projektu chcą, oprócz wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji, wykreślenia artykułu dotyczącego badań prenatalnych, który w ich opinii jest wykorzystywany przy tzw. aborcji eugenicznej. Proponują też wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym nie popełni przestępstwa lekarz ratujący kobietę w ciąży, jeśli w wyniku jego działań leczniczych życie straci dziecko.

Posłowie rozpoczną też prace nad rządowym projektem Prawa działalności gospodarczej, u podstaw którego leży założenie, że 99 proc. firm działa uczciwie. Projekt zakłada przede wszystkim, że w obszarach nieuregulowanych prawem przedsiębiorca będzie mógł podjąć wszelkie niezabronione przez prawo działania, szczególnie te zmierzające do zabezpieczenia swego interesu gospodarczego.

Komisja PE zaleca wprowadzenie legalnej aborcji
fot. arch.
Wsparcie dla posiadaczy kredytów złotówkowych

Ponadto Sejm zajmie się projektem ustawy o wsparciu dla posiadaczy kredytów złotówkowych. W myśl propozycji przygotowanej przez MF, ale zgłoszonej przez posłów PO, pomoc do 1,5 tys. złotych, maksymalnie przez 18 miesięcy otrzymywaliby kredytobiorcy znajdujący się w tarapatach finansowych. Chodzi o osoby, które straciły pracę, są zadłużone, a wartość ich nieruchomości jest niższa niż wartość ich kredytu, a także osoby, w przypadku których wysokość raty przekracza 60 proc. dochodów ich gospodarstwa domowego.

Dofinansowanie udzielane byłoby na korzystnych warunkach: pomoc nie byłaby oprocentowana, zwrot następowałby po dwóch latach od jej udzielenia i mógłby zostać rozłożony na osiem lat.
Edukacja Polaków na Litwie

Posłowie będą też m.in. debatować nad zaproponowanym przez PiS projektem uchwały w sprawie sytuacji polskich szkół na Litwie.

W projektowanej uchwale Sejm „wyraża zaniepokojenie ograniczaniem dostępu do edukacji w języku polskim Polakom mieszkającym na Litwie” i zwraca się do władz litewskich ”o podjęcie działań na rzecz zapewnienia polskiej mniejszości narodowej warunków odpowiednich do prawidłowego rozwoju edukacji w języku polskim, zgodnych z powszechnie przyjętymi standardami europejskimi”.

Posłowie wysłuchają także informacji rządu w sprawie działań w dziedzinie opieki nad najmłodszymi i seniorami, będą także zadawać przedstawicielom rządu pytania. Przeprowadzone zostaną także głosowania.

PE: polscy europosłowie skrytykowali Litwę

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
27-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych