zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Posłowie opozycji: Projekt ustawy reprywatyzacyjnej „na potrzeby wyborów”

21:38, 15.06.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Warszawskich lokatorów PiS zauważa tylko przed wyborami; pięć lat się „kokosili” z projektem i teraz na wybory go złożyli; ustawa jest na potrzeby stricte wyborcze, traktuje problem reprywatyzacji po łebkach – tak złożony w Sejmie projekt PiS ustawy reprywatyzacyjnej oceniają posłowie opozycji.


Podziel się:   Więcej

Klub PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych wydanych z naruszeniem prawa stołecznych decyzji reprywatyzacyjnych. Chodzi m.in. o usprawnienie procedury przyznawania odszkodowań dla lokatorów. Zgodnie z nowelą ustawy, środki na wypłatę odszkodowań dla lokatorów zostaną przeniesione do rządowego Funduszu Reprywatyzacji, który wypłaci należne świadczenia; m.st. Warszawa straci prawo do kwestionowania decyzji o przyznaniu odszkodowań – powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

– W październiku będzie trzecia rocznica prezentacji założeń ustawy reprywatyzacyjnej Patryka Jakiego i Kamila Zaradkiewicza. Z ministerialnych monologów wyszło zero, czyli nic. To potwierdzenie prawdziwych intencji PiS. Granie na nieszczęściu lokatorów i czysta polityka. W tym PiS jest mistrzem. Potrzebne są kompleksowe rozwiązania, a poselskim projektem PO w poprzedniej kadencji, nikt się nie zainteresował. Bo warszawskich lokatorów PiS zauważa tylko przed wyborami. Trzeba było widma przegranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich, żeby wreszcie pojawił się rządowy projekt – podkreślił warszawski poseł KO Michał Szczerba.

Projekt noweli dot. usuwania skutków reprywatyzacji złożony w Sejmie
Zdaniem szefa klubu Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego projekt PiS jest bardzo wybiórczy. – Trzeba go uzupełnić o wiele elementów i my na pewno stosowne poprawki do niego złożymy – zapowiedział. Podkreślił też, że klub Lewicy „swoją ustawę też złoży”.

Wiceszef klubu Lewicy Tomasz Trela powiedział, że nie miał okazji się jeszcze zapoznać ze szczegółowymi założeniami projektu. Zauważył jednocześnie, że Lewica przedstawiła w poniedziałek swoje założenia do projektu ustawy reprywatyzacyjnej. – Nasza ustawa w pełni reguluje skutki reprywatyzacji, nasza ustawa jest pełna, jest kompleksowa, a PiS-owska ustawa jest na potrzeby stricte wyborcze i taka, która traktuje problem po łebkach – ocenił Trela.

Poseł PSL Marek Sawicki zwrócił uwagę, że taki projekt powinien być złożony dużo wcześniej. – Mieli na to pięć lat, i pan prezydent Andrzej Duda, i Prawo i Sprawiedliwość. Pięć lat się kokosili z projektem i teraz na wybory go złożyli – podkreślił Sawicki.

Na pytanie, czy PSL poprze projekt Sawicki odparł, że się jeszcze z nim nie zapoznał. – Bezwarunkowo na pewno nie. Natomiast jak go przeczytamy i zobaczymy, co w nim jest, to oczywiście nie wykluczam, że go poprzemy, bo sam problem trzeba rozwiązać – zaznaczył poseł ludowców.

Przewodniczący koła Konfederacja i wiceprezes Partii KORWiN Jakub Kulesza ocenił, że „nowelizacja ustawy o komisji reprywatyzacyjnej to cyniczna zagrywka, wrzucenia tematu reprywatyzacji do kampanii wyborczej”.

– Być może, jak sami wnioskodawcy zauważają w uzasadnieniu, nowelizacja jest potrzebna, by „zmniejszyć przewlekłości postępowań toczących się przed Komisją oraz zwiększyć zaufanie obywateli do Komisji i wydawanych przez nią rozstrzygnięć” – powiedział poseł. – Szkoda tylko, że nowelizacja została zaproponowana dopiero po ponad trzech latach pracy komisji weryfikacyjnej – zauważył.

Według posła Kuleszy, obecna sytuacja jest wynikiem „braku od 30 lat ustawy reprywatyzacyjnej wobec nieruchomości zagrabionych przez komunistów”. – W efekcie tego w całej Polsce gnije i niszczeje tysiące nieruchomości z nieuregulowanym statusem prawnym – podkreślił poseł Konfederacji.

Organizacje lokatorskie za projektami Zjednoczonej Prawicy i Lewicy ws. reprywatyzacji

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
01-12-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych