zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Posłowie opozycji zachęcali mężczyzn do badań profilaktycznych pod kątem nowotworów

11:22, 02.12.2021;   autor: ansa;   źródło: PAP

Posłowie KO, Lewicy i PSL z sejmowej komisji zdrowia zachęcali w czwartek do przeprowadzania badań profilaktycznych pod kątem nowotworów męskich i apelowali, aby badania fizykalne znalazły się w programie "Profilaktyka 40 plus"


Podziel się:   Więcej

Podczas wspólnej konferencji posłowie KO, Lewicy i PSL przypominali, że listopad był miesiącem świadomości nowotworów męskich.

Poseł, dr Marek Hok (KO) podkreślił, że rocznie w Polsce 16 tys. mamy nowych zachorowań na nowotwór gruczołu krokowego, a 5 tys. mężczyzn z tego powodu umiera. – Nowotwór gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn, a drugim jeżeli chodzi o śmiertelność - po raku płuca – powiedział.

– Nowotwór jądra jest nowotworem, który dotyczy młodych ludzi. W przedziale 20-44 lata to jest najczęściej spotykany nowotwór, który dotyka co roku ok. 1200 Polaków, ok. stu tych młodych ludzi umiera z powodu braku wczesnego rozpoznania, z powodu braku profilaktyki – dodał Hok.

Marek Rutka (Lewica) podkreślał, że badania w zakresie nowotworów męskich powinny zostać odczarowane - podobnie jak miało to miejsce w przypadku profilaktycznych badaniach piersi. – Zachęcamy do przeprowadzenia badań, badań per rectum, które są najbardziej skuteczne i też apelujemy do rządu, aby w tym pakiecie badań 40 plus znalazło się nie tylko badanie PSA, ale właśnie to badanie fizykalne – powiedział.

Dariusz Klimczak (PSL) wystosował apel do mężczyzn. – Panowie, badajmy się. To wszystko jest dla naszego zdrowia i dla szczęścia naszych rodzin, bo straszne tragedie rozgrywają się przez to, że ktoś w odpowiednim czasie nie zgłasza się na badania profilaktyczne– powiedział poseł.

Program „Profilaktyka 40 plus” Ministerstwo Zdrowia uruchomiło 1 lipca 2021 r. W ramach programu osoby od 40. roku życia mogą zostać objęte profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych m.in. morfologię krwi, stężenie cholesterolu, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatyninę i badanie ogólne moczu, a mężczyźni mogą wykonać badanie PSA (w kierunku raka prostaty).


Rząd zajmie się w środę programem profilaktyki dla osób 40 plus

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych