zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Posłowie PiS złożyli projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych

20:29, 12.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Posłowie PiS złożyli w czwartek projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw, który wprowadza m.in. możliwość złożenia sędziego z urzędu – poinformowali na konferencji prasowej w Sejmie Jan Kanthak, Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba.


Podziel się:   Więcej

Projekt, jak mówili, ma dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia.

– Jest to odpowiedź na działanie, które podejmuje część środowiska sędziowskiego, które samo nazwało się nadzwyczajną kastą – mówił Jan Kanthak.

Dodał, że chodzi na przykład o „roszczenie sobie prawa do oceniania, czy sędziowie wybrani przez demokratyczną KRS i powołani przez prezydenta mogą pełnić ten urząd”.

– W ustawie, którą skierowaliśmy do laski marszałkowskiej przewidziane są przepisy, dotyczące kwalifikowanego deliktu dyscyplinarnego, właśnie związanego z troską o porządek prawny, o praworządność w państwie Polskim i działalność zgodnie z konstytucją – mówił Kanthak.

– Przepisy przewidują nawet możliwość złożenia z urzędu sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania KRS czy prerogatyw prezydenta, czy też podważania innych sędziów – dodał.


Prezydent: Stary układ trzyma się bardzo mocno, ale musimy przywrócić sprawiedliwe sądy
Posłowie proponują zmiany w procedurze wyboru I Prezesa SN

Jeśli Sąd Najwyższy nie przeprowadzi prawidłowo procedury wskazania prezydentowi kandydatów na I Prezesa SN, prezydent będzie mógł powołać p.o. I Prezesa SN, który przeprowadzi tę procedurę – zakłada m.in. projekt nowelizacji ustaw sądowych, przedstawiony w czwartek przez posłów PiS.

Zmiana ta, jak tłumaczył na konferencji prasowej w Sejmie wiceminister sprawiedliwości i poseł PiS Sebastian Kaleta, ma zabezpieczyć „ciągłość funkcjonowania Sądu Najwyższego na wypadek, gdyby w Sądzie Najwyższym nie wszyscy sędziowie tego sądu byli respektowani przez I Prezes SN jako sędziowie Sądu Najwyższego”.

Chodzi o zapobieżenie, dodał, sparaliżowania wyboru nowego I Prezesa SN po zakończeniu kadencji Małgorzaty Gersdorf.

– Jeśli Sąd Najwyższy nie przeprowadzi prawidłowo procedury wskazania kandydatów prezydentowi, to wedle naszej propozycji prezydent po upływie kadencji I Prezes wskaże p.o. I Prezesa SN, aby ten jak najszybciej przeprowadził zgodnie z przepisami prawa to zgromadzenie, aby Sąd Najwyższy mógł funkcjonować i nie był sparaliżowany – wyjaśnił Kaleta.


„Nie zgodzimy się, by sędziowie kwestionowali prawomocność powoływania innych sędziów”