zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Posłowie PO chcą informacji o bloku w Jaworznie; prezes Taurona: pozwólcie nam pracować

12:43, 09.08.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Posłowie PO zapowiedzieli kontrolę poselską w MAP, domagając się informacji o przyczynach kłopotów bloku energetycznego Taurona w Jaworznie. „Pozwólcie nam pracować i dokończyć pracę tego bloku” – odpowiada prezes Taurona Paweł Szczeszek. Zapewnia, że blok ma zapewniony węgiel i nie uległ awarii.


Podziel się:   Więcej

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł blok od czerwca ub. roku do kwietnia br. nie pracował z powodu usterek. W poniedziałek Tauron poinformował, że jednostka została czasowo odstawiona w związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza. Blok ma wznowić produkcję energii jeszcze w tym tygodniu.

Wcześniej portal Onet doniósł o awarii bloku w Jaworznie, skutkującej przerwą w produkcji prądu. Natomiast w ub. tygodniu, powołując się na informacje wykonawcy bloku – firmy Rafako, portal napisał, że może dojść do awarii z powodu złej jakości spalanego węgla. Informacje te przytaczali podczas wtorkowej konferencji prasowej w pobliżu bloku posłowie Platformy Obywatelskiej Wojciech Saługa i Marek Sowa.

Jesteśmy tu, aby z wielką troską porozmawiać o tym (...), dlaczego nowoczesny blok energetyczny, który został wybudowany kosztem 6,5 mld zł, znowu nie pracuje. Nie wiemy czy to awarie, odstawienia, planowane, nieplanowane, czy to węgiel dobrej jakości czy złej. Chcemy właśnie poznać prawdę od decydentów Grupy Tauron, jak również ministra aktywów państwowych, który powinien nam takie informacje udzielić – powiedział poseł Saługa.


Premier: Pątnów jedną z trzech rozpatrywanych lokalizacji elektrowni jądrowej
Poseł Marek Sowa ocenił, iż blok już od 2019 roku powinien produkować energię, a wciąż jest trapiony awariami. Aby poznać przyczyny takiego stanu, parlamentarzyści Platformy chcą poznać treść korespondencji między wykonawcą bloku – firmą Rafako – a eksploatującą blok spółką NJGT oraz Tauronem i resortem aktywów państwowych.

Jaka jest prawda, będziemy chcieli dowiedzieć się jutro podczas naszej kontroli poselskiej w Ministerstwie Aktywów Państwowych – zapowiedział poseł Sowa, informując, iż Tauron nie chce udostępnić tej korespondencji.

Blok o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno to najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym oraz ważny element rynku mocy. Dysponuje 15–letnim kontraktem mocowym, co poprawia ekonomikę jego działania. Docelowo blok w Jaworznie osiągnie minimum techniczne na poziomie 37 proc. To istotny parametr, bowiem przy niższym zapotrzebowaniu na energię nie jest konieczne jego wyłączanie, a potem ponowne uruchamianie – to ważne przy rosnącej produkcji energii z niestabilnych źródeł odnawialnych.


Rząd planuje zmiany regulacji dot. energetyki jądrowej